86. rocznica trzecich masowych deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR | Wykład Marka Reszuty i pokaz filmu „General Nil” - Instytut Pileckiego

86. rocznica trzecich masowych deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR. Wstęp wolny.

22.06.2026 (PN)

86. rocznica trzecich masowych deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR | Wykład Marka Reszuty i pokaz filmu „General Nil”

Instytut Pileckiego zaprasza na wydarzenie upamiętniające 86. rocznicę trzecich masowych deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego.

Kiedy? 22 czerwca 2026 roku w sali konferencyjnej budynku biurowego Instytutu Pileckiego, godz. 17:00
Gdzie? Dom Pamięci Obławy Augustowskiej, ul. 3 Maja 16 w Augustowie


Trzecia fala deportacji, przeprowadzona w czerwcu 1940 roku przez władze sowieckie, objęła dziesiątki tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej zamieszkujących tereny wschodniego pogranicza. Wywózki te były elementem polityki represji wobec ludności polskiej po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku.

W programie wydarzenia przewidziano prelekcję historyczną pt. „Trzecia deportacja – czerwiec 1940 roku”, którą wygłosi Marek Reszuta, ekspert Instytutu Prawa Wschodniego. Wystąpienie przybliży okoliczności, przebieg oraz konsekwencje jednej z największych sowieckich akcji deportacyjnych wymierzonych w obywateli polskich.

Po prelekcji odbędzie się projekcja filmu „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Film przedstawia losy generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – jednego z najwybitniejszych dowódców Polskiego Państwa Podziemnego. Po zakończeniu II wojny światowej generał zostaje aresztowany przez komunistyczne władze, poddany brutalnemu śledztwu i skazany w pokazowym procesie. Obraz ukazuje dramat jednostki uwikłanej w mechanizmy stalinowskiego terroru oraz walkę o zachowanie godności w obliczu represji.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią Polski XX wieku do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu pamięci i refleksji.

Zobacz także