Uroczystości 82. rocznicy pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego - Instytut Pileckiego
Uroczystości 82. rocznicy pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego
Za nami kolejne ważne dla augustowian obchody - 82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego. W tym roku uroczystości odbyły się pod hasłem „Wywiezieni wbrew woli”.
Obchody 10 lutego, rozpoczęliśmy o godzinie 9:00, gdzie razem z współorganizatorem - augustowskim Związkiem Sybiraków, zapaliliśmy znicze pod pomnikiem Sybiraków Deportowanych z Ziemi Augustowskiej oraz przy tablicy pamiątkowej na dworcu kolejowym, skąd ruszały transporty na Wschód.
Następnie o godzinie 12:00, złożyliśmy kwiaty pod Domem Turka - dawną siedzibą NKWD w latach 1940-1941, gdzie nie tylko przesłuchiwano, bito i torturowano polskich patriotów, ale również kierowano i nadzorowano akcję deportacyjną w Augustowie i w okolicach.
Kolejnym punktem uroczystości była premiera filmu Grzegorza Czerniaka, Jerzego Rohozińskiego i Wojciecha Saramonowicza - „Trzy ćwierci do śmierci - ostatnia deportacja”. W debacie wokół filmu udział wzięli dr Jerzy Rohoziński - historyk i antropolog kultury, specjalista w tematyce krajów byłego ZSRS, Wojciech Płoński - siostrzeniec Walentego Jabłońskiego, głównego bohatera filmu oraz dr Manara Kałybekowa - historyczka z Kazachstanu, członkini rządowej Komisji ds. pełnej rehabilitacji ofiar represji politycznych i głodu w Kazachstanie.
Wieczorem o godzinie 20:00 wspólnie z mieszkańcami zapaliliśmy „światło pamięci” pod Domem Turka, aby oddać hołd wszystkim ofiarom komunistycznych represji. Mamy wielką nadzieję, że ta akcja społeczna stanie się nową, lokalną tradycją.
Podczas tegorocznych uroczystości obecni byli: augustowscy Sybiracy wraz z wiceprezes Związku Sybiraków. Oddział w Augustowie - Barbarą Czartoszewską, poseł na Sejm RP - Jarosław Zieliński, Starosta Augustowski - Jarosław Szlaszyński, Burmistrz Miasta Augustowa - Mirosław Karolczuk oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Augustów.
Dziękujemy również organizacjom społecznym i patriotycznym, nauczycielom i uczniom z augustowskich szkół oraz mieszkańcom Augustowa za to, że tak licznie przybyli na wszystkie nasze wydarzenia.
Zobacz także
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Aktualności
Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej
- Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Aktualności
Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.
- Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie
Aktualności
Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie
Działalność prowadzona przez augustowski dział Instytutu Pileckiego jest wyjątkowo szeroka. Sam wrzesień obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, spotkań, konferencji, których motywem przewodnim była Obława Augustowska.
- Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"
Aktualności
Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"
W miniony piątek odbyła się długo wyczekiwana II edycja słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej".
- II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej
Aktualności
II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej
Już 6 września 2024 roku, przy Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Mikaszówce, odbędzie się II edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej.
- Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!
Aktualności
Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!
Za nami 6-dniowy festiwal LIPCOWI '45, organizowany z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej! Zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu wydarzeń przygotowanych przez Instytut Pileckiego, które odbyły się w dniach 6-12 lipca.
- Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Aktualności
Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
12 lipca w Augustowie odbyły się organizowane przez dział Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej uroczystości, mające na celu upamiętnienie Ofiar największej zbrodni dokonanej przez Sowietów na Polakach po II wojnie światowej.
- Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45
Aktualności
Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45
W sobotę 6 lipca, już po raz trzeci na błoniach rzeki Netty w Augustowie, odbył się wyjątkowy koncert LIPCOWI '45, inaugurujący obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.
- "Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja
Aktualności
"Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja
31 maja Rynek Zygmunta Augusta po raz kolejny przeniósł mieszkańców Augustowa i odwiedzających go turystów w okres XX-lecia międzywojennego, kiedy to w "Domu Turka" mieściła się cukiernia ANGORA!
- Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja
Aktualności
Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja
1 czerwca 2024 roku odbyła się pierwsza edycja pikniku ułańskiego „Ułańskie Serca”. Stoiska edukacyjne i pokazy kawaleryjskie to tylko część atrakcji, które odbyły się nad jeziorem Studzieniczna!
- Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!
Aktualności
Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!
[03.07.2024 r. - Konkurs rozstrzygnięty] Pasjonujesz się fotografią? Inspiracje odnajdujesz w starych kliszach? A może interesujesz się przedwojennym Augustowem? Nie czekaj i zgłoś się do konkursu fotograficznego "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!