Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” - Instytut Pileckiego
Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”
W dniach 11-12 września 2023r. odbyła się organizowana przez Instytut Pileckiego konferencja naukowa pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.
W wydarzeniu wzięli udział wybitni przedstawiciele środowisk naukowych i akademickich, którzy podzielili się z przybyłymi gośćmi wiedzą zdobytą na temat Obławy Augustowskiej.
W pierwszej części konferencji prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz przedstawiła referat dotyczący kolekcji dokumentów o Obławie Augustowskiej na podstawie materiałów Alicji Maciejowskiej, zaś dr Marcin Zwolski i dr Jarosław Schabieński przybliżyli historię Domu Turka i prób jego odzyskania przez właściciela - Leona Rechtmana.

Druga część rozpoczęła się wygłoszeniem referatu autorstwa dr hab. prof. Adama Miodowskiego, który opisał nastroje patriotyczne mieszkańców ziemi augustowskiej w czasie II WŚ. Następnie swoje referaty wygłosili dr hab. prof. Jan Snopko oraz pan Tadeusz Radziwonowicz, którzy opowiedzieli o dokumentach UB opisujących Obławę Augustowską, a także o działaniach wojsk sowieckich po 18 lipca 1945r.
W ostatniej części dr Łukasz Faszcza opowiedział o działalności naukowo-edukacyjnej Instytutu Pileckiego w zakresie problematyki Obławy Augustowskiej, a dr Agnieszka Konik przedstawiła wyniki badań sondażowych o świadomości i pamięci o Obławie Augustowskiej.
Każda z części zakończona była ożywioną dyskusją naszych prelegentów oraz gości, którzy licznie zaszczycili nas swoją obecnością.

Drugi dzień konferencji został otwarty uroczystym przywitaniem gości przez Dyrekcję Instytutu Pileckiego oraz wystąpieniem dr Teresy Kaczorowskiej, w którym wygłosiła ona referat pt. „Dziewczyny Obławy Augustowskiej”. Następnie dr Krzysztof Skłodowski omówił wyniki swoich badań dotyczących możliwości wykorzystania akt personalnych i odznaczeń ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego, a Państwo Danuta i Zbigniew Kaszlej przedstawili referaty o stanie badań liczby Ofiar Obławy Augustowskiej, a także o problemach i postulatach badawczych. Ostatnim wystąpieniem drugiego dnia konferencji było wystąpienie Pani Barbary Bojaryn-Kazberuk, która podsumowała szereg zagadnień dotyczących Obławy Augustowskiej. Zwieńczeniem wszystkich wykładów była dyskusja między prelegentami oraz tłumnie przybyłymi gośćmi.

Z dumą i radością oznajmiamy, że pierwsza edycja konferencji naukowej organizowanej przez Instytut Pileckiego dobiegła końca - to były dwa bardzo intensywne dni, przepełnione wystąpieniami wspaniałych osobistości. Dzięki wynikom licznych badań wygłoszonych przez wybitnych badaczy, jak również przedstawicieli środowisk akademickich i naukowych, mogliśmy poszerzyć i podsumować dotychczas zdobytą wiedzę o tamtych tragicznych wydarzeniach.
Zobacz także
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Gra terenowa "Śladami Obławy Augustowskiej" | 15 lipca
Aktualności
Gra terenowa "Śladami Obławy Augustowskiej" | 15 lipca
Młodzieżowa Rada Instytutu Pileckiego zaprasza serdecznie na kolejną grę terenową, która odbędzie się 15 lipca o godz. 18:00 w nowej siedzibie augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego, tuż przy Domu Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (19 lipca, g. 20:30)
Aktualności
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (19 lipca, g. 20:30)
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Aktualności
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
31 maja 2025 roku w Studziennicznej spotkaliśmy się 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich. Piknik był częścią obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej, których główna część odbędzie się w lipcu.
- „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Aktualności
„Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół nowości wydawniczej Instytutu Pileckiego – książki pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.
- UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
31 maja zapraszamy do Studziennicznej na 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
Aktualności
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Aktualności
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.