Oblicza Obławy. Instytut Pileckiego rozpoczyna działalność w Augustowie! - Instytut Pileckiego

Oblicza Obławy. Instytut Pileckiego rozpoczyna działalność w Augustowie!

Cyklem wydarzeń kulturalnych „Oblicza Obławy” rozpoczęliśmy działalność w Augustowie. 15 października 2021 roku po raz pierwszy od lat teren Domu Turka został otwarty dla zwiedzających.

W okrytym złą sławą budynku zaprezentowano wystawę zrekonstruowanych cyfrowo i koloryzowanych zdjęć ofiar Obławy Augustowskiej. Jacek Bończyk z zespołem wykonał specjalnie przygotowany spektakl muzyczny, złożony z piosenek Jacka Kaczmarskiego. Eksperci dyskutowali wokół filmu dokumentalnego „Nazajutrz”, ilustrującego doświadczenie zakończenia II wojny światowej w Polsce. W szkołach odbyły się warsztaty dla młodzieży, poświęcone okresowi represji stalinowskich. Ruszyła także zbiórka pamiątek i świadectw, w których zapisały się losy mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku.

Dom Turka to dawna siedziba i więzienie NKWD w czasie pierwszej okupacji sowieckiej (1940-1941) i na przełomie 1944 i 1945 roku. Przetrzymywano tu i brutalnie przesłuchiwano tzw. wrogów ludu, stąd zarządzano masowymi deportacjami na Wschód. Od 1945 do 1956 roku mieścił się tu Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Miejscowi funkcjonariusze UB znani byli z brutalności, zamordowali kilkadziesiąt osób, z czego przynajmniej kilka zginęło właśnie w tym miejscu. W Domu Turka przetrzymywano także żołnierzy podziemia antykomunistycznego zatrzymanych w ramach Obławy Augustowskiej w lipcu 1945 roku. Budynek jest materialnym śladem i symbolem polskiego doświadczenia konfrontacji z sowieckim totalitaryzmem – miejscem o wielkiej wartości historycznej, które jednak w wyniku licznych zaniedbań w ostatnich latach nieomal zamieniło się w ruinę.

Od lipca 2021 r. Dom Turka jest własnością Instytutu Pileckiego, który planuje jego gruntowną renowację, poprzedzoną inwentaryzacją i badaniami archeologicznymi w poszukiwaniu wszelkich śladów po więźniach i ofiarach. W przyszłości zostanie tu otwarta wystawa stała dot. Obławy Augustowskiej. Będzie ona opowiadała o wydarzeniach z lipca 1945 roku i szerzej – o historii Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku na tle dziejów Polski i Europy.

 

Partnerzy wydarzenia:

Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Starostwo Powiatowe w Augustowie

Urząd Miejski w Augustowie

Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Białymstoku

Zobacz także

 • Poszukujemy zdjęć, dokumentów i informacji dotyczących Domu Turka!

  Aktualności

  Poszukujemy zdjęć, dokumentów i informacji dotyczących Domu Turka!

  Poszukujemy zdjęć, dokumentów i informacji mogących wskazywać na zmiany, które dokonywały się na terenie Domu Turka w latach 1945-1990.

 • Przyjdź do nas i opowiedz swoją historię!

  Aktualności

  Przyjdź do nas i opowiedz swoją historię!

  Przyjdź do nas i opowiedz swoją historię!

 • Za nami pierwsze warsztaty komiksowe dla młodzieży!

  Aktualności

  Za nami pierwsze warsztaty komiksowe dla młodzieży!

  Historia jest pasjonująca i doskonałym tego przykładem są nasze ostatnie warsztaty komiksowe dla młodzieży!

 • Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?"

  Aktualności

  Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?"

  Kolejna debata Instytutu Pileckiego w Augustowie za nami! 9 marca zorganizowaliśmy wydarzenie pod hasłem „Ukraina. I co dalej?” poświęcone sytuacji wokół rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 • Ukraina. I co dalej? - Debata Instytutu Pileckiego

  Aktualności

  Ukraina. I co dalej? - Debata Instytutu Pileckiego

  Agresja na Ukrainę, której dopuściła się Rosja i rządzący nią Władimir Putin, przyniosła niespotykany w najnowszej historii Europy kryzys humanitarny. Setki tysięcy Ukraińców opuściły lub w najbliższych tygodniach opuszczą swoje domy, aby uciekać przed bom

 • Wojna na Ukrainie. Debata Instytutu Pileckiego

  Aktualności

  Wojna na Ukrainie. Debata Instytutu Pileckiego

  Rosyjski atak przynosi Europie wojnę na skalę nieznaną nam od czasów II wojny światowej. W obliczu tej agresji Instytut Pileckiego zorganizował debatę poświęconą inwazji na Ukrainę.

 • AD VOCEM - 5 edycja | oksfordzkie sparingi debatanckie on-line

  Aktualności

  AD VOCEM - 5 edycja | oksfordzkie sparingi debatanckie on-line

  Wielkimi krokami nadchodzi 5. edycja AD VOCEM! Nasz projekt edukacyjny, który adresujemy do nauczycieli, uczniów i studentów, polega na organizacji sparingów debatanckich on-line na tematy związane z historią i pamięcią o XX wieku.

 • Uroczystości 82. rocznicy pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego

  Aktualności

  Uroczystości 82. rocznicy pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego

  Za nami kolejne ważne dla augustowian obchody - 82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego. W tym roku uroczystości odbyły się pod hasłem „Wywiezieni wbrew woli”.

 • "Wywiezieni wbrew woli" 82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego

  Aktualności

  "Wywiezieni wbrew woli" 82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego

  Uroczyste złożenie kwiatów, premiera filmu w kinie, wspólne zapalenie światła pamięci, pokaz filmu VR - to tylko niektóre z wydarzeń w ramach 82. rocznicy pierwszej deportacji obywateli polskich do Związku Sowieckiego.

 • Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa

  Aktualności

  Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa

  Wystawa złożona z fotografii ofiar Obławy Augustowskiej – mężczyzn, kobiet i dzieci, zamordowanych przez Sowietów w nieznanej do dziś lokalizacji – od 17 stycznia po raz pierwszy w Suwałkach!

 • „Sumienia nie da się zdelegalizować”. Głos w sprawie likwidacji Stowarzyszenia „Memoriał”

  Aktualności

  „Sumienia nie da się zdelegalizować”. Głos w sprawie likwidacji Stowarzyszenia „Memoriał”

  Publikujemy oświadczenie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej z 28 grudnia 2021 roku o delegalizacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyczno-Oświatowego, Dobroczynnego i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”.

 • Wernisaż wystawy „Lipcowi. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej” na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach

  Aktualności

  Wernisaż wystawy „Lipcowi. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej” na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach

  Za nami kolejny ważny dzień w działalności Instytutu Pileckiego w Augustowie: wernisaż wystawy „Lipcowi. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej” na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach.