Obława Augustowska - Instytut Pileckiego
Obława Augustowska
W 1945 roku II wojna światowa dobiegła końca. W Londynie, Paryżu, Moskwie i Nowym Jorku tysiące ludzi świętowały to wydarzenie na ulicach. Żołnierze zwycięskiej koalicji – Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi i Rosjanie – pozowali do zdjęć w zdobytym Berlinie. W Polsce atmosfera była zupełnie inna. Kraj, który w 1939 roku pierwszy padł ofiarą wspólnej niemiecko-sowieckiej agresji, znalazł się teraz pod pełną kontrolą Sowietów. Władzę przejęli polscy komuniści, posłuszni poleceniom z Moskwy. Armia Czerwona przyniosła nową formę totalitarnego zniewolenia i dyktatury. Represje ze strony NKWD i polskich organów bezpieczeństwa uderzyły w tych, którym bliska była idea wolnej Polski. 19 stycznia 1945 roku gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej. Wielu żołnierzy pragnęło jednak dalej walczyć o niepodległość. Powstawały więc organizacje podziemne, a w lasach – oddziały partyzanckie. 5 lipca USA i Wielka Brytania wycofały uznanie dla polskiego rządu w Londynie i przeniosły je na komunistyczny Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, tworzony z udziałem polskich ludowców. Zaplanowana na lipiec konferencja pokojowa w Poczdamie miała określić przebieg zachodniej i północnej granicy Polski. W kraju narastało napięcie. Podczas II wojny światowej na Suwalszczyźnie i Podlasiu działały silne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W lutym 1945 roku zawiązała się Armia Krajowa Obywatelska – największa na tym obszarze poakowska organizacja konspiracyjna. Lasy, jeziora, bagna oraz gęsta sieć polskich wsi sprzyjały obronie przed komunistycznym terrorem.
Zbrodnia
W lipcu 1945 roku Armia Czerwona i sowiecki aparat bezpieczeństwa, wspierane przez polskie wojsko i Urząd Bezpieczeństwa, przeprowadziły operację, która przeszła do historii jako Obława Augustowska. Jednostki o łącznej sile ponad 40 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy otrzymały rozkaz przeczesania całej Puszczy Augustowskiej. Odległość między żołnierzami wynosiła od 6 do 8 metrów. Osoby podejrzane o działalność konspiracyjną były aresztowane i brutalnie przesłuchiwane przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ. W wyniku Obławy Augustowskiej zatrzymano ponad 7 tysięcy osób. Około 5 tysięcy z nich zwolniono potem do domów. Przeszło 500 osób zostało przekazanych władzom sowieckiej Litwy. 592 osoby Sowieci rozstrzelali i pochowali w nieznanym miejscu. Prawdopodobnie ten sam los spotkał kolejnych kilkuset zatrzymanych. W Augustowie i na Suwalszczyźnie ofiary Obławy określa się mianem „Lipcowych”. Rodziny i bliscy do dziś nie znają miejsca ich spoczynku. Obława Augustowska była największą zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Jest ona symbolem dramatycznego losu Europy Środkowo-Wschodniej, która w 1945 roku na kilkadziesiąt lat znalazła się w strefie wpływów Związku Sowieckiego.
Walka o pamięć
Pomimo wielu lat starań rodzin ofiar, badań historyków oraz śledztwa prokuratorskiego do dziś nie udało się odnaleźć dokumentów opisujących dokładny przebieg zbrodni ani ustalić lokalizacji dołów śmierci oraz pełnej listy zamordowanych. Najważniejsze dokumenty znajdują się w archiwach rosyjskich służb specjalnych. Mimo wielokrotnego ponawiania wniosków o pomoc prawną Federacja Rosyjska, prawny spadkobierca Związku Sowieckiego, konsekwentnie odmawia do nich dostępu.
Na fotografii na górze: Wacław Sobolewski (stoi trzeci od lewej) w wieku młodzieńczym. Ofiara obławy augustowskiej,1931 r. Fot. ze zbiorów Mieczysława Sobolewskiego.
Zobacz także
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Aktualności
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
31 maja 2025 roku w Studziennicznej spotkaliśmy się 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich. Piknik był częścią obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej, których główna część odbędzie się w lipcu.
- „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Aktualności
„Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół nowości wydawniczej Instytutu Pileckiego – książki pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.
- UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
31 maja zapraszamy do Studziennicznej na 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
Aktualności
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Aktualności
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Aktualności
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Aktualności
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Aktualności
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.
- Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Aktualności
Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Aktualności
Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Sowieci wkroczyli na Kresy 17 września 1939 roku – to fakt, który zna (prawie) każdy. Ale czy wiesz, że przejęcie tych ziem było dokładnie zaplanowane na długo przed tą datą?