Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej - Instytut Pileckiego
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
W spotkaniu wzięli udział: prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego, Łukasz Prokorym – Marszałek Województwa Podlaskiego, Aleksandra Czerobska – Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej, a także darczyńcy pamiątek rodzinnych po ofiarach Obławy Augustowskiej: Dorota Dyjuk, Helena Jolanta Sołtys oraz Ryszard Waszkiewicz. Konferencję prowadził Jan Gebert, rzecznik prasowy Instytutu Pileckiego.
Celem spotkania było zaprezentowanie historii rodzin ofiar Obławy Augustowskiej, które od 80 lat starają się o godne upamiętnienie zamordowanych członków rodzin.
Dyrektor Instytutu Pileckiego podkreślił, że otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej jest zwieńczeniem wieloletniej walki o pamięć o ofiarach tej zbrodni. – Jest to bardzo ważny etap, ale nie ostatni, gdyż nie znaleźliśmy miejsca pochówku ofiar Obławy – powiedział. Celami Instytutu w zakresie działalności w Augustowie są: badanie, popularyzowanie, a także upamiętnienie Obławy Augustowskiej. Wszystkie te działania są realizowane.
Prof. Ruchniewicz przypomniał o wydanej niedawno publikacji, która jest efektem konferencji naukowej Instytutu Pileckiego „Obława Augustowska i jej konsekwencje – stan badań i postulaty badawcze”. Wspomniał również o planach badawczych, zainspirowanych znalezionymi w piwnicy Domu Turka inskrypcjami ofiar Obławy. Celem Instytutu będzie opracowanie biogramów ofiar Obławy. Podkreślił, że problematyka związana z Obławą Augustowską jest aktualna, bo do tego rodzaju zbrodni dochodzi także dzisiaj, czego przykładem jest wojna w Ukrainie.
Marszałek Województwa Podlaskiego podkreślił wagę otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej dla historii regionu. – To będzie jedno z najważniejszych miejsc, które mieszkańcy naszego województwa oraz turyści, którzy je odwiedzają, będą mogli zobaczyć – powiedział. Zadeklarował również wsparcie działalności Domu Pamięci przez władze województwa podlaskiego.
Helena Jolanta Sołtys, bratanica Wacława Sobolewskiego – ofiary Obławy Augustowskiej – wskazała, jak ważna jest pamięć oraz popularyzacja wiedzy o zbrodniach sowieckich. Wspominając swojego stryja, opisała go jako bardzo silnego człowieka, który jeszcze jako osoba niepełnoletnia wstąpił do szkoły podchorążych, którą ukończył z wyróżnieniem. – W czasie Obławy Augustowskiej mój stryjek utrzymywał rodzinę, był wtedy zatrudniony jako kolejarz. Został schwytany razem z 12 innymi osobami, kiedy wracał do domu – opowiadała – skuty próbował uciekać w pole, otrzymał serię z karabinu. Sowieci wsadzili go na furmankę i wywieźli do rowu. Do dzisiaj jest jedyną ofiarą Obławy Augustowskiej której ciało odnaleziono.
Ryszard Waszkiewicz, bratanek ofiary Obławy Augustowskiej, Ildefonsa Waszkiewicza, łamiącym się głosem opowiadał o losach poszukiwania prawdy o ofiarach sowieckiej zbrodni. – Pod koniec lat 80. do ojca zgłosił się Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. Po Okrągłym Stole wierzyliśmy, że Komitet coś zrobi, że coś będzie się dalej działo w kierunku wyjaśnienia prawdy. Niestety, tata, który bardzo wiele wiedział, nie dożył przesłuchania przez prokuraturę. Kiedy ojciec zmarł, mama chciała pozbyć się jego rzeczy. Wziąłem je do siebie. Pomyślałem, że muszę te rzeczy zabezpieczyć – powiedział.
Nadzieja na upamiętnienie ofiar Obławy wróciła, kiedy powstał Instytut Pileckiego i pojawił się pomysł na utworzenie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. Ze wzruszeniem wspominał moment przekazania pamiątek rodzinnych Instytutowi Pileckiego. – Postanowiłem, że te przedmioty muszą być w tym muzeum.
Następnie Dorota Dyjuk, wnuczka Michała Wołąsewicza, zamordowanego podczas Obławy, opowiedziała o zdjęciach po swoim dziadku – amatorskim fotografie. Część z jego zdjęć podarowała na wystawę Instytutu Pileckiego. – Moim ulubionym zdjęciem jest to zrobione na ul. 3 Maja [przy tej ulicy mieści się Dom Pamięci Obławy Augustowskiej – przyp. red.], pokazujące, jak wyglądało nasze miasto właśnie przed wojną – wspomniała. Podkreśliła również osobisty charakter, jaki mają dla niej przekazane do muzeum zdjęcia. – Pamięć o wydarzeniach, mówi się, trwa trzy pokolenia. Nam się udało tę pamięć przekazać następnemu pokoleniu. Jesteśmy z tego dumni – przyznała. – Dla rodzin „obławowych”, dla naszego środowiska, jest to niezwykle ważne, że powstało takie miejsce, upamiętniające członków naszych rodzin – podkreśliła.
Po konferencji prasowej prof. Ruchniewicz oprowadził rodziny Obławy Augustowskiej po wystawie w „Domu Turka”. Była to okazja do wymiany refleksji na temat wystawy, ale przede wszystkim bardzo osobiste doświadczenie dla rodzin, które tak długo czekały na godne upamiętnienie pomordowanych przodków. Nie obyło się bez wzruszeń. .
Dom Pamięci Obławy Augustowskiej, mieści się w dawnej katowni nazywanej „Domem Turka” (Augustów, ul. 3 Maja 16), otwarty zostanie 12 lipca 2025 roku o godzinie 13:30 (program obchodów - tutaj). Zapraszamy!
Organizatorzy: Instytut Pileckiego, Województwo Podlaskie Partnerzy: Miasto Augustów i Powiat Augustowski, Klub Historyczny im. AK w Augustowie, Bazylika NSJ, ZHP Augustów, Związek Sybiraków – Oddział w Augustowie, 1. Batalion Saperów w Augustowie, Augustowskie Placówki Kultury, Wojskowe Biuro Historyczne Patroni medialni: TVP Historia, TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio 5, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Nasze Miasto Augustów, Augustów 24, KARTA, Onet.
Zobacz także
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Gra terenowa "Śladami Obławy Augustowskiej" | 15 lipca
Aktualności
Gra terenowa "Śladami Obławy Augustowskiej" | 15 lipca
Młodzieżowa Rada Instytutu Pileckiego zaprasza serdecznie na kolejną grę terenową, która odbędzie się 15 lipca o godz. 18:00 w nowej siedzibie augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego, tuż przy Domu Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (19 lipca, g. 20:30)
Aktualności
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (19 lipca, g. 20:30)
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Aktualności
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
31 maja 2025 roku w Studziennicznej spotkaliśmy się 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich. Piknik był częścią obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej, których główna część odbędzie się w lipcu.
- „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Aktualności
„Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół nowości wydawniczej Instytutu Pileckiego – książki pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.
- UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
31 maja zapraszamy do Studziennicznej na 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
Aktualności
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Aktualności
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Aktualności
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Aktualności
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.