Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45! - Instytut Pileckiego
Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!
Za nami 6-dniowy festiwal LIPCOWI '45, organizowany z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej! Zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu wydarzeń przygotowanych przez Instytut Pileckiego, które odbyły się w dniach 6-12 lipca.

Tegoroczne Obchody zainaugurowaliśmy koncertem LIPCOWI '45, który odbył się już po raz trzeci na błoniach rzeki Netty w Augustowie. Tym razem opowiedzieliśmy historię Obławy Augustowskiej za pomocą polskich, kultowych przebojów w zupełnie nowych aranżacjach, wykonanych przez międzypokoleniowe duety artystów.
Na plenerowej scenie wystąpili m.in.: Anita Lipnicka, Wojciech Waglewski, Skubas, Zalia, Dawid Tyszkowski, Michał DIMoN Jastrzębski, Wiktoria Zwolińska, Ugorna, a także Marika, Natalia Nykiel i Robert Cichy.
W niedzielę 7 lipca na błoniach rzeki Netty, odbył się piknik historyczno-edukacyjny, w trakcie którego na specjalnie przygotowanych tematycznych stoiskach, odwiedzające nas osoby mogły zapoznać się m.in. ze szlakiem miejsc związanych z Obławą Augustowską czy działalnością Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r.
Kolejnego dnia obchodów odbył się wernisaż zdjęć nagrodzonych w konkursie fotograficznym "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna", podczas którego mogliśmy obejrzeć piękne pejzaże Augustowa i okolic, wykonane przez laureatów konkursu. A to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody - na tarasie widokowym z panoramą na jezioro Necko.
We wtorek 9 lipca, spotkaliśmy się w samym sercu miasta - na Rynku Zygmunta Augusta, aby wspólnie z mieszkańcami, turystami oraz z Zespołem Tańca Ludowego "Bystry" zaśpiewać pieśni patriotyczne podczas śpiewanek "Śpiewajmy razem!".
10 lipca spędziliśmy popołudnie podczas gry miejskiej "Zaginieni bez wieści", która była współtworzona wraz z Młodzieżową Radą Instytutu Pileckiego.
Tego samego dnia wieczorem, w klimatycznej przestrzeni dziedzińca APK, odbył się plenerowy pokaz filmu "To był lipiec 1945". Po seansie goście mogli wysłuchać panelu dyskusyjnego, w trakcie którego wystąpili goście specjalni: reżyser filmu – Pan Waldemar Czechowski oraz Pani Agnieszka Maciejowska – córką Alicji Maciejowskiej, która była czynną działaczką Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r.
Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów był 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, podczas którego odbyło się VIII Publiczne Odczytywanie Imion i Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej „Przywróćmy Im Twarze i Imiona” organizowane przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie oraz Augustowkie Placówki Kultury.
Następnie uczestnicy obchodów udali się na mszę świętą w intencji Ofiar Obławy Augustowskiej i Ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Augustowie.
Zobacz także
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Aktualności
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.
- Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Aktualności
Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Aktualności
Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Sowieci wkroczyli na Kresy 17 września 1939 roku – to fakt, który zna (prawie) każdy. Ale czy wiesz, że przejęcie tych ziem było dokładnie zaplanowane na długo przed tą datą?
- „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" odc. 2
Aktualności
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua".
- Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Aktualności
Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Ostatnia sobota w ojczyźnie”, którą Instytut Pileckiego zorganizował z okazji 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS.
- PREMIERA utworu "Protest song"
Aktualności
PREMIERA utworu "Protest song"
Zapraszamy do obejrzenia teledysku do utworu „Protest song” pochodzącego z albumu „Portrety” Adama Bałdycha.
- 80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau | Spotkanie ze świadkiem i pokaz filmów | 24 stycznia
Aktualności
80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau | Spotkanie ze świadkiem i pokaz filmów | 24 stycznia
27 stycznia w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie z Mirosławą Kamińską, mieszkanką Augustowa, która pamięta miasto z czasów wojny.
- PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Aktualności
PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet
„Niebo złote ci otworzę” to utwór z albumu „Portrety”, który Adam Bałdych Quintet stworzył we współpracy z Instytutem Pileckiego – odliczamy dni do jego premiery!
- Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Aktualności
Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Już wkrótce dostępna będzie płyta "Portrety" stworzona przez Adam Bałdych Quintet we współpracy z Instytutem Pileckiego. Chwilę przed tym wydarzeniem prezentujemy trzeci singiel albumu pt. „Canon”.
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Aktualności
Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej
- Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Aktualności
Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.