“Wywiezieni wbrew woli” - 83. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego. Zapraszamy na wydarzenia! - Instytut Pileckiego
“Wywiezieni wbrew woli” - 83. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego. Zapraszamy na wydarzenia!
Oprowadzanie kuratorskie po zbiorach przekazanych do Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, pokaz filmu, warsztaty dla dzieci i dorosłych - to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych przez Instytut Pileckiego w ramach 83. rocznicy pierwszej deportacja do Zwią
Wielka sowiecka zbrodnia
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku wojska NKWD rozpoczęły pierwszą masową deportację polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego. W jej wyniku ponad 140 tys. osób - głównie leśników, kolejarzy, osadników cywilnych i wojskowych oraz urzędników państwowych wraz z całymi rodzinami, zostało przesiedlonych na Syberię oraz do północnych obwodów Rosji. Była to największa z czterech wielkich deportacji kresowych przeprowadzonych przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941.
Przyjdź do Instytutu Pileckiego i poznaj historię sybirackich pamiątek!
W dniach 13-15 lutego specjalnie z okazji 83. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego - biuro Instytutu Pileckiego w Augustowie zostanie otwarte dla zwiedzających. Będzie to wyjątkowa okazja, aby po raz pierwszy zobaczyć i poznać historię pamiątek przekazanych do Domu Pamięci Obławy Augustowskiej - w tym pamiątek podarowanych przez augustowskich Sybiraków. Oprowadzanie kuratorskie poprowadzi dr Łukasz Faszcza - regionalista, specjalista ds. badawczych Instytutu Pileckiego.
Dom Turka w latach 1940-1941 pełnił rolę rejonowego zarządu NKWD. Mieściły się tam pokoje przesłuchań oraz cele, w których przetrzymywano polskich patriotów. To stąd Sowieci kierowali akcją deportacyjną w naszym regionie. Dlatego upamiętniamy wszystkie ofiary deportacji i terroru komunistycznego w Augustowie i na Suwalszczyźnie. Tym bardziej, że wiele z nich już nigdy nie wróciło do swojej małej ojczyzny.
- podkreśla Bartosz Gralicki, kierownik Instytutu Pileckiego w Augustowie.
Dodatkowo w ramach dni otwartych, odbędzie się kameralny pokaz filmu pt “Wojna oczami dzieci” oraz filmu w technologii VR “Wagon”.
W roli głównej - Syberia
Instytut Pileckiego przygotował także warsztaty dla dzieci i dorosłych poświęcone tematyce Syberii. 13 lutego odbędą się zajęcia malarskie z Izabelą Cembor, która wprowadzi uczestników w świat barw, kolorów i emocji związanych z pojęciem “Kobieta. Syberia”. Ci nieco młodsi mieszkańcy Augustowa mogą wziąć udział w zajęciach “Od zesłańca do naukowca” prowadzonych przez Monikę Radzikowską z Instytut Pileckiego w Augustowie. Będzie to jedyna okazja aby poznać historię i narzędzia XIX wiecznych naukowców zesłanych na Syberię. Zachęcamy do zapisów na warsztaty - ilość miejsc ograniczona!
Program:
13-15 lutego, godz. 10.00-12:00 oraz 16:00-18:00
- Oprowadzanie kuratorskie po zbiorach Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
- Kameralny pokaz filmu pt. “Wojna oczami dzieci. Syberia” (prod. Instytut Pileckiego)
- Pokaz filmu “Wagon” w technologii VR (prod. Instytut Pileckiego)
* Wstęp wolny!
13 lutego, godz. 18:00
- Warsztaty malarskie z Izabelą Cembor "Kobieta. Syberia"
* Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod nr. tel. 730-671-077
15 lutego, godz. 16:00
Warsztaty dla dzieci " Od zesłańca do naukowca"
* Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod nr. tel. 730-671-077
Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie przy ul. 3 Maja 49.
Do pobrania
Zobacz także
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Aktualności
Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej
- Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Aktualności
Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.
- Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie
Aktualności
Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie
Działalność prowadzona przez augustowski dział Instytutu Pileckiego jest wyjątkowo szeroka. Sam wrzesień obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, spotkań, konferencji, których motywem przewodnim była Obława Augustowska.
- Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"
Aktualności
Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"
W miniony piątek odbyła się długo wyczekiwana II edycja słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej".
- II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej
Aktualności
II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej
Już 6 września 2024 roku, przy Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Mikaszówce, odbędzie się II edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej.
- Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!
Aktualności
Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!
Za nami 6-dniowy festiwal LIPCOWI '45, organizowany z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej! Zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu wydarzeń przygotowanych przez Instytut Pileckiego, które odbyły się w dniach 6-12 lipca.
- Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Aktualności
Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
12 lipca w Augustowie odbyły się organizowane przez dział Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej uroczystości, mające na celu upamiętnienie Ofiar największej zbrodni dokonanej przez Sowietów na Polakach po II wojnie światowej.
- Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45
Aktualności
Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45
W sobotę 6 lipca, już po raz trzeci na błoniach rzeki Netty w Augustowie, odbył się wyjątkowy koncert LIPCOWI '45, inaugurujący obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.
- "Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja
Aktualności
"Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja
31 maja Rynek Zygmunta Augusta po raz kolejny przeniósł mieszkańców Augustowa i odwiedzających go turystów w okres XX-lecia międzywojennego, kiedy to w "Domu Turka" mieściła się cukiernia ANGORA!
- Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja
Aktualności
Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja
1 czerwca 2024 roku odbyła się pierwsza edycja pikniku ułańskiego „Ułańskie Serca”. Stoiska edukacyjne i pokazy kawaleryjskie to tylko część atrakcji, które odbyły się nad jeziorem Studzieniczna!
- Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!
Aktualności
Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!
[03.07.2024 r. - Konkurs rozstrzygnięty] Pasjonujesz się fotografią? Inspiracje odnajdujesz w starych kliszach? A może interesujesz się przedwojennym Augustowem? Nie czekaj i zgłoś się do konkursu fotograficznego "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!