Wojna na Ukrainie. Debata Instytutu Pileckiego - Instytut Pileckiego
Wojna na Ukrainie. Debata Instytutu Pileckiego
Rosyjski atak przynosi Europie wojnę na skalę nieznaną nam od czasów II wojny światowej. W obliczu tej agresji Instytut Pileckiego zorganizował debatę poświęconą inwazji na Ukrainę.
Jesteśmy świadkami niesprowokowanego ataku na suwerenną Ukrainę. Jego wynikiem będzie zniszczenie, cierpienie ludzkie i śmiertelne ofiary. Wolność ma swoją cenę; nie można jej uważać za coś oczywistego. Dzisiejszy dzień boleśnie przypomina nam o tym, co historia pokazała nam już wiele razy. Łączymy się z narodem ukraińskim!
W spotkaniu wzięli udział:
-
prof. Magdalena Gawin – dyrektor Instytutu Pileckiego, historyczka, doktor habilitowana, profesor IH PAN, autorka i współautorka książek, prac zbiorowych i artykułów. Teksty jej autorstwa ukazywały się w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, kulturalnych, społeczno-politycznych oraz w prasie codziennej. Zajmuje się historią XIX i XX w., m.in. historią kultury. Jest inicjatorką programu „Zawołani po imieniu”.
-
Hanna Radziejowska – kierowniczka oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie, koordynatorka, kuratorka, producentka i scenarzystka projektów kulturalnych oraz muzealniczych. Pracowała w warszawskich instytucjach kultury i warszawskim samorządzie, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego czy Domu Spotkań z Historią. Od czerwca 2017 do lutego 2018 roku dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie. Od kwietnia 2019 roku szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie. Wraz z Jackiem Fairweatherem współkuratorka wystawy „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”.
-
prof. Piotr Madajczyk – kierownik Zakładu Studiów nad Niemcami w Instytucie Studiów Politycznych PAN w Warszawie, redaktor naczelny „Rocznika Polsko-Niemieckiego”. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę mniejszości narodowych w Polsce, stosunków polsko-niemieckich w XX wieku, przymusowych migracji w Europie Środkowej po II wojnie światowej, historii najnowszej Polski. Wykłada w Polsce i Niemczech, jest autorem artykułów w wielu naukowych czasopismach. Poza pracą naukową zajmuje się także publicystyką historyczną oraz dotyczącą najnowszych wydarzeń w Niemczech i w Austrii.
-
dr Łukasz Adamski – historyk i politolog, specjalizujący się w historii krajów Europy Wschodniej oraz analizie ich bieżącej sytuacji politycznej. Od 2016 r. zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W latach 2006–2011 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako analityk, a potem koordynator programu ds. stosunków bilateralnych w Europie. W 2014 roku sprawozdawca Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie. Publikował w czasopismach naukowych oraz w opiniotwórczej prasie, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Süddeutsche Zeitung”.
- Marek Budzisz – historyk, ekspert ds. Rosji. Prowadzi blog „Wieści z Rosji” dotyczący tematyki postsowieckiego Wschodu. Jako publicysta i komentator współpracuje m.in. z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Gazetą Bankową” oraz Tygodnikiem TVP. Autor książki „Koniec Rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski”.
Debatę poprowadził:
- dr Mateusz Werner - filozof kultury, eseista, krytyk filmowy. Autor książki „Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy”, wydawca esejów Pier Paolo Pasoliniego „Po ludobójstwie”, redaktor m.in. tomu „What Kieślowski Tells Us Today?” oraz „Polish Cinema Now! Focus on Contemporary Polish Cinema”. Adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pracownik naukowy Instytutu Pileckiego. Redaktor kwartalnika filozoficznego „Kronos”.
Zobacz także
- Instytut Pileckiego zaprasza na projekcję filmu „Człowiek z żelaza”!
Aktualności
Instytut Pileckiego zaprasza na projekcję filmu „Człowiek z żelaza”!
Już 12 grudnia o godzinie 8:00 w kinie Iskra odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "Człowiek z żelaza" w reż. Andrzeja Wajdy. Projekcja filmu obędzie się w ramach 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Serdecznie zapraszamy!
- LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa czasowa 11.10 - 15.12
Aktualności
LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa czasowa 11.10 - 15.12
Wystawa LIPCOWI po raz kolejny zagości w Augustowie!
- Dom Pamięci Obławy Augustowskiej coraz bliżej! Przedstawiamy postępy nad pracami remontowymi w Domu Turka
Aktualności
Dom Pamięci Obławy Augustowskiej coraz bliżej! Przedstawiamy postępy nad pracami remontowymi w Domu Turka
Czas na podsumowanie postępów nad pracami remontowymi w Domu Turka! Już w przyszłym roku planowane jest tam otwarcie jedynego na świecie Muzeum Pamięci Obławy Augustowskiej.
- 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Aktualności
84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
- EMISJA FILMU „ŁAGIER 0331” | kino Iskra | 14.09.2023
Aktualności
EMISJA FILMU „ŁAGIER 0331” | kino Iskra | 14.09.2023
Już jutro o godzinie 19.00 w kinie Iskra odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "ŁAGIER 0331", a po nim spotkanie oraz panel dyskusyjny z twórcami filmu - Grzegorzem Czerniakiem i Wojciechem Saramonowiczem.
- Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”
Aktualności
Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”
W dniach 11-12 września 2023r. odbyła się organizowana przez Instytut Pileckiego konferencja naukowa pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.
- Konferencja naukowa "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze"
Aktualności
Konferencja naukowa "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze"
Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza na konferencję naukową pt. "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze", która odbędzie się w dniach 11 i 12 września w Hotelu Warszawa.
- Słuchowisko - Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej
Aktualności
Słuchowisko - Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej
Już 8 września zapraszamy na wyjątkowe słuchowisko. Będzie ono powrotem do wydarzeń z lipca 1945 roku, którym w swoich audycjach radiowych przyjrzała się Alicja Maciejowska - polska dziennikarka radiowa, reportażystka, dokumentalistka.
- Premierowy pokaz filmu "Raport Pileckiego" | Dyskusja
Aktualności
Premierowy pokaz filmu "Raport Pileckiego" | Dyskusja
1 września w 84 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Instytut Pileckiego wraz z DKF Kinochłon zapraszają na pokaz filmu oraz dyskusję o życiu i działalności Rotmistrza Witolda Pileckiego
- Płyta LIPCOWI'45 już w sprzedaży!
Aktualności
Płyta LIPCOWI'45 już w sprzedaży!
Album zawiera 10 autorskich kompozycji w wykonaniu zespołu "Żurkowski" z tekstami Aleksandry Góreckiej. Na płycie, dostępnej w sprzedaży jeszcze w lipcu, gościnnie wystąpili: SWIERNALIS, Robert Cichy, Meek, Oh Why?, Ana Andrzejewska oraz Olena Yanchuk.
- Czas na podsumowanie LIPCOWYCH!
Aktualności
Czas na podsumowanie LIPCOWYCH!
Obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej rozpoczęliśmy w sobotę od pikniku edukacyjnego. Najmłodsi poprzez zabawy edukacyjne poznawali m.in. losy ofiar Obławy Augustowskiej, uczyli się rzemiosła i kultury regionu.
- Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Aktualności
Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej odbyło się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - instalacji artystycznej na terenie “Domu Turka” z nazwiskami zabitych w lipcu 1945 roku.