Właśnie zakończył się Festiwal LIPCOWI z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej! - Instytut Pileckiego
Właśnie zakończył się Festiwal LIPCOWI z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej!
W Augustowie właśnie zakończyło się wyjątkowe wydarzenie z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Po raz pierwszy w historii, Instytut Pileckiego zorganizował aż czterodniowy program obchodów.
Głośny sprzeciw wobec zapomnienia
Tegoroczne obchody rozpoczęły się 9 lipca, w samym sercu Augustowa - na Rynku Zygmunta Augusta. Tam odbył się piknik edukacyjny, gdzie odwiedzający skorzystali m.in. z warsztatów genealogicznych i plenerowej księgarni Instytutu Pileckiego. Najmłodsi poprzez zabawy edukacyjne poznawali historię i przyrodę Puszczy Augustowskiej. Wielką popularnością cieszył się punkt rekonstrukcji i koloryzacji starych rodzinnych fotografii.
W sobotę wieczorem na Błoniach nad rzeką Nettą, po raz pierwszy w historii odbył się wyjątkowy koncert LIPCOWI poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej. Widownia mogła nareszcie poznać i usłyszeć autentyczne historie ludzi, których życiorysy w brutalny sposób zostały przerwane w lipcu 1945 roku przez sowiecki reżim. Publika usłyszała 10 muzycznych opowieści, wzbogaconych efektami wizualnymi.

Jak mówi Bartosz Gralicki, szef Instytutu Pileckiego w Augustowie-
Koncert LIPCOWI to był nasz wspólny głośny sprzeciw wobec zapomnienia. Wierzymy, że dzięki tak licznej publiczności, która zgromadziła się na Błoniach, pamięć o ofiarach Obławy, nigdy nie przeminie
Wieczorny pokaz filmu
Podczas drugiego dnia obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej odbył się pokaz filmu dokumentalnego w reż. Jacka Petryckiego “A może tego nie wolno mówić”. Liczna widownia zebrana w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury usłyszała relacje rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej, zarejestrowane w latach 80. Pokaz filmu poprzedzony był krótkim wprowadzeniem Bartosza Gralickiego - szefa Instytutu Pileckiego w Augustowie oraz Danutę Kaszlej - historyczkę, od lat badającą temat Obławy Augustowskiej.

Śladami Ofiar Obławy AUgustowskiej
11 lipca w Augustowie odbył się wyjątkowy spacer “Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej”. Uczestnicy mogli m.in. dowiedzieć się jak przebiegała Obława Augustowska, kim były ofiary z lipca 1945 roku oraz gdzie mieściły się punkty filtracyjne w trakcie Obławy. Przewodnikiem był Łukasz Faszcza - historyk z Instytutu Pileckiego w Augustowie. Na zakończenie spaceru, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe pocztówki.

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
12 lipca odbyły się oficjalne obchody upamiętniające 77. rocznicę Obławy Augustowskiej. Uroczystości rozpoczęły się przed Domem Turka - dawną siedzibą UB i NKWD, miejscem szczególnym dla pamięci o ofiarach komunistycznego terroru. Licznie zgromadzone delegacje, przedstawiciele Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej, żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową na ścianie Domu Turka. Po oficjalnej ceremonii złożenia kwiatów uczestnicy udali się na Mszę Świętą w intencji Ofiar Obławy Augustowskiej i ich Rodzin w Bazylice Mniejszej w Augustowie. Po mszy, już po raz szósty, miało miejsce Publiczne Odczytywanie Imion i Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej organizowane przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie oraz Augustowskie Placówki Kultury.

Zobacz także
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Aktualności
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
31 maja 2025 roku w Studziennicznej spotkaliśmy się 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich. Piknik był częścią obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej, których główna część odbędzie się w lipcu.
- „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Aktualności
„Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół nowości wydawniczej Instytutu Pileckiego – książki pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.
- UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
31 maja zapraszamy do Studziennicznej na 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
Aktualności
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Aktualności
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Aktualności
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Aktualności
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Aktualności
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.
- Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Aktualności
Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Aktualności
Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Sowieci wkroczyli na Kresy 17 września 1939 roku – to fakt, który zna (prawie) każdy. Ale czy wiesz, że przejęcie tych ziem było dokładnie zaplanowane na długo przed tą datą?