Właśnie zakończył się Festiwal LIPCOWI z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej! - Instytut Pileckiego
Właśnie zakończył się Festiwal LIPCOWI z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej!
W Augustowie właśnie zakończyło się wyjątkowe wydarzenie z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Po raz pierwszy w historii, Instytut Pileckiego zorganizował aż czterodniowy program obchodów.
Głośny sprzeciw wobec zapomnienia
Tegoroczne obchody rozpoczęły się 9 lipca, w samym sercu Augustowa - na Rynku Zygmunta Augusta. Tam odbył się piknik edukacyjny, gdzie odwiedzający skorzystali m.in. z warsztatów genealogicznych i plenerowej księgarni Instytutu Pileckiego. Najmłodsi poprzez zabawy edukacyjne poznawali historię i przyrodę Puszczy Augustowskiej. Wielką popularnością cieszył się punkt rekonstrukcji i koloryzacji starych rodzinnych fotografii.
W sobotę wieczorem na Błoniach nad rzeką Nettą, po raz pierwszy w historii odbył się wyjątkowy koncert LIPCOWI poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej. Widownia mogła nareszcie poznać i usłyszeć autentyczne historie ludzi, których życiorysy w brutalny sposób zostały przerwane w lipcu 1945 roku przez sowiecki reżim. Publika usłyszała 10 muzycznych opowieści, wzbogaconych efektami wizualnymi.

Jak mówi Bartosz Gralicki, szef Instytutu Pileckiego w Augustowie-
Koncert LIPCOWI to był nasz wspólny głośny sprzeciw wobec zapomnienia. Wierzymy, że dzięki tak licznej publiczności, która zgromadziła się na Błoniach, pamięć o ofiarach Obławy, nigdy nie przeminie
Wieczorny pokaz filmu
Podczas drugiego dnia obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej odbył się pokaz filmu dokumentalnego w reż. Jacka Petryckiego “A może tego nie wolno mówić”. Liczna widownia zebrana w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury usłyszała relacje rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej, zarejestrowane w latach 80. Pokaz filmu poprzedzony był krótkim wprowadzeniem Bartosza Gralickiego - szefa Instytutu Pileckiego w Augustowie oraz Danutę Kaszlej - historyczkę, od lat badającą temat Obławy Augustowskiej.

Śladami Ofiar Obławy AUgustowskiej
11 lipca w Augustowie odbył się wyjątkowy spacer “Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej”. Uczestnicy mogli m.in. dowiedzieć się jak przebiegała Obława Augustowska, kim były ofiary z lipca 1945 roku oraz gdzie mieściły się punkty filtracyjne w trakcie Obławy. Przewodnikiem był Łukasz Faszcza - historyk z Instytutu Pileckiego w Augustowie. Na zakończenie spaceru, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe pocztówki.

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
12 lipca odbyły się oficjalne obchody upamiętniające 77. rocznicę Obławy Augustowskiej. Uroczystości rozpoczęły się przed Domem Turka - dawną siedzibą UB i NKWD, miejscem szczególnym dla pamięci o ofiarach komunistycznego terroru. Licznie zgromadzone delegacje, przedstawiciele Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej, żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową na ścianie Domu Turka. Po oficjalnej ceremonii złożenia kwiatów uczestnicy udali się na Mszę Świętą w intencji Ofiar Obławy Augustowskiej i ich Rodzin w Bazylice Mniejszej w Augustowie. Po mszy, już po raz szósty, miało miejsce Publiczne Odczytywanie Imion i Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej organizowane przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie oraz Augustowskie Placówki Kultury.

Zobacz także
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Aktualności
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.
- Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Aktualności
Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Aktualności
Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Sowieci wkroczyli na Kresy 17 września 1939 roku – to fakt, który zna (prawie) każdy. Ale czy wiesz, że przejęcie tych ziem było dokładnie zaplanowane na długo przed tą datą?
- „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" odc. 2
Aktualności
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua".
- Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Aktualności
Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Ostatnia sobota w ojczyźnie”, którą Instytut Pileckiego zorganizował z okazji 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS.
- PREMIERA utworu "Protest song"
Aktualności
PREMIERA utworu "Protest song"
Zapraszamy do obejrzenia teledysku do utworu „Protest song” pochodzącego z albumu „Portrety” Adama Bałdycha.
- 80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau | Spotkanie ze świadkiem i pokaz filmów | 24 stycznia
Aktualności
80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau | Spotkanie ze świadkiem i pokaz filmów | 24 stycznia
27 stycznia w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie z Mirosławą Kamińską, mieszkanką Augustowa, która pamięta miasto z czasów wojny.
- PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Aktualności
PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet
„Niebo złote ci otworzę” to utwór z albumu „Portrety”, który Adam Bałdych Quintet stworzył we współpracy z Instytutem Pileckiego – odliczamy dni do jego premiery!
- Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Aktualności
Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Już wkrótce dostępna będzie płyta "Portrety" stworzona przez Adam Bałdych Quintet we współpracy z Instytutem Pileckiego. Chwilę przed tym wydarzeniem prezentujemy trzeci singiel albumu pt. „Canon”.
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Aktualności
Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej
- Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Aktualności
Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.