Właśnie zakończył się Festiwal LIPCOWI z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej! - Instytut Pileckiego

Właśnie zakończył się Festiwal LIPCOWI z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej!

W Augustowie właśnie zakończyło się wyjątkowe wydarzenie z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Po raz pierwszy w historii, Instytut Pileckiego zorganizował aż czterodniowy program obchodów.

Głośny sprzeciw wobec zapomnienia

Tegoroczne obchody rozpoczęły się 9 lipca, w samym sercu Augustowa - na Rynku Zygmunta Augusta. Tam odbył się piknik edukacyjny, gdzie odwiedzający skorzystali m.in. z warsztatów genealogicznych i plenerowej księgarni Instytutu Pileckiego. Najmłodsi poprzez zabawy edukacyjne poznawali historię i przyrodę Puszczy Augustowskiej. Wielką popularnością cieszył się punkt rekonstrukcji i koloryzacji starych rodzinnych fotografii.

W sobotę wieczorem na Błoniach nad rzeką Nettą, po raz pierwszy w historii odbył się wyjątkowy koncert LIPCOWI poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej. Widownia mogła nareszcie poznać i usłyszeć autentyczne historie ludzi, których życiorysy w brutalny sposób zostały przerwane w lipcu 1945 roku przez sowiecki reżim. Publika usłyszała 10 muzycznych opowieści, wzbogaconych efektami wizualnymi. 

Jak mówi Bartosz Gralicki, szef Instytutu Pileckiego w Augustowie-

Koncert LIPCOWI to był nasz wspólny głośny sprzeciw wobec zapomnienia. Wierzymy, że dzięki tak licznej publiczności, która zgromadziła się na Błoniach, pamięć o ofiarach Obławy, nigdy nie przeminie

 

Wieczorny pokaz filmu 

Podczas drugiego dnia obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej odbył się pokaz filmu dokumentalnego w reż. Jacka Petryckiego “A może tego nie wolno mówić”. Liczna widownia zebrana w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury usłyszała relacje rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej, zarejestrowane w latach 80. Pokaz filmu poprzedzony był krótkim wprowadzeniem Bartosza Gralickiego - szefa Instytutu Pileckiego w Augustowie oraz Danutę Kaszlej - historyczkę, od lat badającą temat Obławy Augustowskiej. 

Śladami Ofiar Obławy AUgustowskiej 

11 lipca w Augustowie odbył się wyjątkowy spacer “Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej”. Uczestnicy mogli m.in. dowiedzieć się jak przebiegała Obława Augustowska, kim były ofiary z lipca 1945 roku oraz gdzie mieściły się punkty filtracyjne w trakcie Obławy. Przewodnikiem był Łukasz Faszcza - historyk z Instytutu Pileckiego w Augustowie. Na zakończenie spaceru, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe pocztówki. 

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

12 lipca odbyły się oficjalne obchody upamiętniające 77. rocznicę Obławy Augustowskiej. Uroczystości rozpoczęły się przed Domem Turka - dawną siedzibą UB i NKWD, miejscem szczególnym dla pamięci o ofiarach komunistycznego terroru. Licznie zgromadzone delegacje, przedstawiciele Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej, żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową na ścianie Domu Turka. Po oficjalnej ceremonii złożenia kwiatów uczestnicy udali się na Mszę Świętą w intencji Ofiar Obławy Augustowskiej i ich Rodzin w Bazylice Mniejszej w Augustowie. Po mszy, już po raz szósty, miało miejsce Publiczne Odczytywanie Imion i Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej organizowane przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie oraz Augustowskie Placówki Kultury. 

Zobacz także

  • W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA

    Aktualności

    W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA

    14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".

  • Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945

    Aktualności

    Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945

    Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej

  • Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

    Aktualności

    Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

    25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.

  • Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie

    Aktualności

    Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie

    Działalność prowadzona przez augustowski dział Instytutu Pileckiego jest wyjątkowo szeroka. Sam wrzesień obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, spotkań, konferencji, których motywem przewodnim była Obława Augustowska.

  • Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"

    Aktualności

    Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"

    W miniony piątek odbyła się długo wyczekiwana II edycja słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej".

  • II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej

    Aktualności

    II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej

    Już 6 września 2024 roku, przy Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Mikaszówce, odbędzie się II edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej.

  • Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!

    Aktualności

    Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!

    Za nami 6-dniowy festiwal LIPCOWI '45, organizowany z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej! Zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu wydarzeń przygotowanych przez Instytut Pileckiego, które odbyły się w dniach 6-12 lipca.

  • Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

    Aktualności

    Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

    12 lipca w Augustowie odbyły się organizowane przez dział Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej uroczystości, mające na celu upamiętnienie Ofiar największej zbrodni dokonanej przez Sowietów na Polakach po II wojnie światowej.

  • Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45

    Aktualności

    Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45

    W sobotę 6 lipca, już po raz trzeci na błoniach rzeki Netty w Augustowie, odbył się wyjątkowy koncert LIPCOWI '45, inaugurujący obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.

  • "Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja

    Aktualności

    "Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja

    31 maja Rynek Zygmunta Augusta po raz kolejny przeniósł mieszkańców Augustowa i odwiedzających go turystów w okres XX-lecia międzywojennego, kiedy to w "Domu Turka" mieściła się cukiernia ANGORA!

  • Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja

    Aktualności

    Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja

    1 czerwca 2024 roku odbyła się pierwsza edycja pikniku ułańskiego „Ułańskie Serca”. Stoiska edukacyjne i pokazy kawaleryjskie to tylko część atrakcji, które odbyły się nad jeziorem Studzieniczna!

  • Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!

    Aktualności

    Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!

    [03.07.2024 r. - Konkurs rozstrzygnięty] Pasjonujesz się fotografią? Inspiracje odnajdujesz w starych kliszach? A może interesujesz się przedwojennym Augustowem? Nie czekaj i zgłoś się do konkursu fotograficznego "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!