Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?" - Instytut Pileckiego

Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?"

Kolejna debata Instytutu Pileckiego w Augustowie za nami! 9 marca zorganizowaliśmy wydarzenie pod hasłem „Ukraina. I co dalej?” poświęcone sytuacji wokół rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu ze strony uczniów i nauczycieli nasi goście opowiedzieli o tym, jak obecnie przebiega konflikt w Ukrainie, jakich metod i technik używa rosyjska propaganda aby wpływać na zachodnią opinię publiczną oraz jak rozpoznawać "fake newsy" i weryfikować prawdziwość informacji, na które natrafiamy w sieci.

Jak powiedziała Marta Kowalska, analityczka, szefowa Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji - między innymi konta, które wcześniej publikowały treści antyszczepionkowe - dziś masowo produkują treści prorosyjskie i antyuchodźcze.

Warto więc korzystać z rzetelnych i sprawdzonych źródeł informacji. Jest też cały szereg projektów, platform, które zajmują się weryfikacją i walczą z "fake newsami".

Krzysztof Kosior, prawnuk Witolda Pileckiego, aktywny uczestnik wielu inicjatyw upamiętniających Rotmistrza, podkreślił z kolei, że jako potomek Witolda Pileckiego jest oburzony retoryką rosyjskich władz, które rozpoczęły wojnę pod pretekstem "denazyfikacji" Ukrainy.

Czuję to samo co pewnie większość z nas - czyli rozczarowanie. Fałszywe oskarżenia o nazizm doskonale znamy. Podobne argumenty kierowano wobec polskiego podziemia po wojnie, podobne oskarżenia usłyszał Witold Pilecki, który sądzony był przez komunistów w 1948 roku. Osobiście więc czuje ogromny zawód obecną sytuacją, jeszcze dwa tygodnie temu wierzyłem, że możliwy jest otwarty dialog.

Wspólnie z uczniami rozmawialiśmy również o tym, co każdy z nas może zrobić aby pomóc ukraińskim uchodźcom wojennym, którzy setkami tysięcy napływają i w najbliższych dniach - będą napływać do Polski.

Na spotkanie w sali widowiskowej w Augustowskim Centrum Edukacyjnym przybyło kilkuset uczniów augustowskich szkół średnich. Cieszymy się z Waszej obecności i obiecujemy, że to nie ostatnie wydarzenie skierowane do młodzieży.

Debatę poprowadził Bartosz Gralicki - kierownik augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Podczas spotkania uczestnicy mogli usłyszeć także wystąpienie grupy teatralnej “Antrakt” działającej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie. Młodzi aktorzy przedstawili relacje Ukraińców z pierwszych dni inwazji.

Zobacz także

  • W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA

    Aktualności

    W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA

    14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".

  • Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945

    Aktualności

    Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945

    Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej

  • Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

    Aktualności

    Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

    25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.

  • Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie

    Aktualności

    Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie

    Działalność prowadzona przez augustowski dział Instytutu Pileckiego jest wyjątkowo szeroka. Sam wrzesień obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, spotkań, konferencji, których motywem przewodnim była Obława Augustowska.

  • Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"

    Aktualności

    Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"

    W miniony piątek odbyła się długo wyczekiwana II edycja słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej".

  • II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej

    Aktualności

    II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej

    Już 6 września 2024 roku, przy Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Mikaszówce, odbędzie się II edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej.

  • Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!

    Aktualności

    Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!

    Za nami 6-dniowy festiwal LIPCOWI '45, organizowany z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej! Zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu wydarzeń przygotowanych przez Instytut Pileckiego, które odbyły się w dniach 6-12 lipca.

  • Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

    Aktualności

    Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

    12 lipca w Augustowie odbyły się organizowane przez dział Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej uroczystości, mające na celu upamiętnienie Ofiar największej zbrodni dokonanej przez Sowietów na Polakach po II wojnie światowej.

  • Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45

    Aktualności

    Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45

    W sobotę 6 lipca, już po raz trzeci na błoniach rzeki Netty w Augustowie, odbył się wyjątkowy koncert LIPCOWI '45, inaugurujący obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.

  • "Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja

    Aktualności

    "Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja

    31 maja Rynek Zygmunta Augusta po raz kolejny przeniósł mieszkańców Augustowa i odwiedzających go turystów w okres XX-lecia międzywojennego, kiedy to w "Domu Turka" mieściła się cukiernia ANGORA!

  • Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja

    Aktualności

    Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja

    1 czerwca 2024 roku odbyła się pierwsza edycja pikniku ułańskiego „Ułańskie Serca”. Stoiska edukacyjne i pokazy kawaleryjskie to tylko część atrakcji, które odbyły się nad jeziorem Studzieniczna!

  • Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!

    Aktualności

    Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!

    [03.07.2024 r. - Konkurs rozstrzygnięty] Pasjonujesz się fotografią? Inspiracje odnajdujesz w starych kliszach? A może interesujesz się przedwojennym Augustowem? Nie czekaj i zgłoś się do konkursu fotograficznego "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!