Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?" - Instytut Pileckiego
Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?"
Kolejna debata Instytutu Pileckiego w Augustowie za nami! 9 marca zorganizowaliśmy wydarzenie pod hasłem „Ukraina. I co dalej?” poświęcone sytuacji wokół rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu ze strony uczniów i nauczycieli nasi goście opowiedzieli o tym, jak obecnie przebiega konflikt w Ukrainie, jakich metod i technik używa rosyjska propaganda aby wpływać na zachodnią opinię publiczną oraz jak rozpoznawać "fake newsy" i weryfikować prawdziwość informacji, na które natrafiamy w sieci.
Jak powiedziała Marta Kowalska, analityczka, szefowa Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji - między innymi konta, które wcześniej publikowały treści antyszczepionkowe - dziś masowo produkują treści prorosyjskie i antyuchodźcze.
Warto więc korzystać z rzetelnych i sprawdzonych źródeł informacji. Jest też cały szereg projektów, platform, które zajmują się weryfikacją i walczą z "fake newsami".
Krzysztof Kosior, prawnuk Witolda Pileckiego, aktywny uczestnik wielu inicjatyw upamiętniających Rotmistrza, podkreślił z kolei, że jako potomek Witolda Pileckiego jest oburzony retoryką rosyjskich władz, które rozpoczęły wojnę pod pretekstem "denazyfikacji" Ukrainy.
Czuję to samo co pewnie większość z nas - czyli rozczarowanie. Fałszywe oskarżenia o nazizm doskonale znamy. Podobne argumenty kierowano wobec polskiego podziemia po wojnie, podobne oskarżenia usłyszał Witold Pilecki, który sądzony był przez komunistów w 1948 roku. Osobiście więc czuje ogromny zawód obecną sytuacją, jeszcze dwa tygodnie temu wierzyłem, że możliwy jest otwarty dialog.
Wspólnie z uczniami rozmawialiśmy również o tym, co każdy z nas może zrobić aby pomóc ukraińskim uchodźcom wojennym, którzy setkami tysięcy napływają i w najbliższych dniach - będą napływać do Polski.
Na spotkanie w sali widowiskowej w Augustowskim Centrum Edukacyjnym przybyło kilkuset uczniów augustowskich szkół średnich. Cieszymy się z Waszej obecności i obiecujemy, że to nie ostatnie wydarzenie skierowane do młodzieży.
Debatę poprowadził Bartosz Gralicki - kierownik augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Podczas spotkania uczestnicy mogli usłyszeć także wystąpienie grupy teatralnej “Antrakt” działającej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie. Młodzi aktorzy przedstawili relacje Ukraińców z pierwszych dni inwazji.
Zobacz także
- Gra terenowa "Śladami Obławy Augustowskiej" | 15 lipca
Aktualności
Gra terenowa "Śladami Obławy Augustowskiej" | 15 lipca
Młodzieżowa Rada Instytutu Pileckiego zaprasza serdecznie na kolejną grę terenową, która odbędzie się 15 lipca o godz. 18:00 w nowej siedzibie augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego, tuż przy Domu Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (19 lipca, g. 20:30)
Aktualności
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (19 lipca, g. 20:30)
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Aktualności
Obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12-19 lipca
Zapraszamy do udziału w obchodach 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni na Polakach.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej | 12 lipca godz. 13:30
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.
- Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
Historia znów ożyła! | Piknik UŁAŃSKIE SERCA nad jeziorem Studzienicze
31 maja 2025 roku w Studziennicznej spotkaliśmy się 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich. Piknik był częścią obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej, których główna część odbędzie się w lipcu.
- „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Aktualności
„Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze” | PROMOCJA KSIĄŻKI (13 czerwca, g. 17:00)
Zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół nowości wydawniczej Instytutu Pileckiego – książki pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.
- UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
Aktualności
UŁAŃSKIE SERCA | Piknik ułański nad jeziorem Studzienicze
31 maja zapraszamy do Studziennicznej na 2. edycję Pikniku Historycznego poświęconego 1. Pułkowi Ułanów Krechowieckich.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
Aktualności
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.
- Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Aktualności
Jak komuniści rozdali chłopom ziemię, czyli reforma rolna 1944 – #gieldahistorii odc. 41
Dobrzyniówka – to właśnie tutaj rozpoczęła się jedna z największych przemian społecznych w powojennej Polsce. We wrześniu 1944 roku, dwa dni po ucieczce ostatniego właściciela, folwark w Dobrzyniówce jako pierwszy w kraju został przejęty pod reformę rolną.
- Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Aktualności
Katyń: prawda, kłamstwa i pamięć | Rozmawiają dr Bartłomiej Bydoń i dr hab. Andrzej Zawistowski
Katyń stał się symbolem stalinowskich zbrodni przeciwko ludzkości, dokonanych na polskich jeńcach wojennych.
- Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Aktualności
Chaimki i rumki – historia waluty getta łódzkiego #giełdahistorii odc. 40
Litzmannstadt Ghetto, jedno z największych gett stworzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, było miejscem wyjątkowym również pod względem ekonomicznym – to tam po raz pierwszy wprowadzono odrębną walutę dla Żydów, tzw. chaimki lub rumki.
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Aktualności
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.