Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?" - Instytut Pileckiego

Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?"

Kolejna debata Instytutu Pileckiego w Augustowie za nami! 9 marca zorganizowaliśmy wydarzenie pod hasłem „Ukraina. I co dalej?” poświęcone sytuacji wokół rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu ze strony uczniów i nauczycieli nasi goście opowiedzieli o tym, jak obecnie przebiega konflikt w Ukrainie, jakich metod i technik używa rosyjska propaganda aby wpływać na zachodnią opinię publiczną oraz jak rozpoznawać "fake newsy" i weryfikować prawdziwość informacji, na które natrafiamy w sieci.

Jak powiedziała Marta Kowalska, analityczka, szefowa Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji - między innymi konta, które wcześniej publikowały treści antyszczepionkowe - dziś masowo produkują treści prorosyjskie i antyuchodźcze.

Warto więc korzystać z rzetelnych i sprawdzonych źródeł informacji. Jest też cały szereg projektów, platform, które zajmują się weryfikacją i walczą z "fake newsami".

Krzysztof Kosior, prawnuk Witolda Pileckiego, aktywny uczestnik wielu inicjatyw upamiętniających Rotmistrza, podkreślił z kolei, że jako potomek Witolda Pileckiego jest oburzony retoryką rosyjskich władz, które rozpoczęły wojnę pod pretekstem "denazyfikacji" Ukrainy.

Czuję to samo co pewnie większość z nas - czyli rozczarowanie. Fałszywe oskarżenia o nazizm doskonale znamy. Podobne argumenty kierowano wobec polskiego podziemia po wojnie, podobne oskarżenia usłyszał Witold Pilecki, który sądzony był przez komunistów w 1948 roku. Osobiście więc czuje ogromny zawód obecną sytuacją, jeszcze dwa tygodnie temu wierzyłem, że możliwy jest otwarty dialog.

Wspólnie z uczniami rozmawialiśmy również o tym, co każdy z nas może zrobić aby pomóc ukraińskim uchodźcom wojennym, którzy setkami tysięcy napływają i w najbliższych dniach - będą napływać do Polski.

Na spotkanie w sali widowiskowej w Augustowskim Centrum Edukacyjnym przybyło kilkuset uczniów augustowskich szkół średnich. Cieszymy się z Waszej obecności i obiecujemy, że to nie ostatnie wydarzenie skierowane do młodzieży.

Debatę poprowadził Bartosz Gralicki - kierownik augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Podczas spotkania uczestnicy mogli usłyszeć także wystąpienie grupy teatralnej “Antrakt” działającej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie. Młodzi aktorzy przedstawili relacje Ukraińców z pierwszych dni inwazji.

Zobacz także

 • Festiwal LIPCOWI. Przedstawiamy program obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej!

  Aktualności

  Festiwal LIPCOWI. Przedstawiamy program obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej!

  Instytut Pileckiego zaprasza na wyjątkowy Festiwal LIPCOWI w ramach obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Od 9 do 12 lipca na mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny czekać będzie szereg wydarzeń kulturalnych.

 • Pomóż nam poznać losy pewnego augustowskiego listonosza!

  Aktualności

  Pomóż nam poznać losy pewnego augustowskiego listonosza!

  Poszukujemy kontaktu do osób, które znają lub mają informacje na temat rodziny, spadkobierców Michała Olechnowicza.

 • Poszukujemy zdjęć, dokumentów i informacji dotyczących Domu Turka!

  Aktualności

  Poszukujemy zdjęć, dokumentów i informacji dotyczących Domu Turka!

  Poszukujemy zdjęć, dokumentów i informacji mogących wskazywać na zmiany, które dokonywały się na terenie Domu Turka w latach 1945-1990.

 • Przyjdź do nas i opowiedz swoją historię!

  Aktualności

  Przyjdź do nas i opowiedz swoją historię!

  Przyjdź do nas i opowiedz swoją historię!

 • Za nami pierwsze warsztaty komiksowe dla młodzieży!

  Aktualności

  Za nami pierwsze warsztaty komiksowe dla młodzieży!

  Historia jest pasjonująca i doskonałym tego przykładem są nasze ostatnie warsztaty komiksowe dla młodzieży!

 • Ukraina. I co dalej? - Debata Instytutu Pileckiego

  Aktualności

  Ukraina. I co dalej? - Debata Instytutu Pileckiego

  Agresja na Ukrainę, której dopuściła się Rosja i rządzący nią Władimir Putin, przyniosła niespotykany w najnowszej historii Europy kryzys humanitarny. Setki tysięcy Ukraińców opuściły lub w najbliższych tygodniach opuszczą swoje domy, aby uciekać przed bom

 • Wojna na Ukrainie. Debata Instytutu Pileckiego

  Aktualności

  Wojna na Ukrainie. Debata Instytutu Pileckiego

  Rosyjski atak przynosi Europie wojnę na skalę nieznaną nam od czasów II wojny światowej. W obliczu tej agresji Instytut Pileckiego zorganizował debatę poświęconą inwazji na Ukrainę.

 • AD VOCEM - 5 edycja | oksfordzkie sparingi debatanckie on-line

  Aktualności

  AD VOCEM - 5 edycja | oksfordzkie sparingi debatanckie on-line

  Wielkimi krokami nadchodzi 5. edycja AD VOCEM! Nasz projekt edukacyjny, który adresujemy do nauczycieli, uczniów i studentów, polega na organizacji sparingów debatanckich on-line na tematy związane z historią i pamięcią o XX wieku.

 • Uroczystości 82. rocznicy pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego

  Aktualności

  Uroczystości 82. rocznicy pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego

  Za nami kolejne ważne dla augustowian obchody - 82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego. W tym roku uroczystości odbyły się pod hasłem „Wywiezieni wbrew woli”.

 • "Wywiezieni wbrew woli" 82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego

  Aktualności

  "Wywiezieni wbrew woli" 82. rocznica pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego

  Uroczyste złożenie kwiatów, premiera filmu w kinie, wspólne zapalenie światła pamięci, pokaz filmu VR - to tylko niektóre z wydarzeń w ramach 82. rocznicy pierwszej deportacji obywateli polskich do Związku Sowieckiego.

 • Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa

  Aktualności

  Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa

  Wystawa złożona z fotografii ofiar Obławy Augustowskiej – mężczyzn, kobiet i dzieci, zamordowanych przez Sowietów w nieznanej do dziś lokalizacji – od 17 stycznia po raz pierwszy w Suwałkach!

 • „Sumienia nie da się zdelegalizować”. Głos w sprawie likwidacji Stowarzyszenia „Memoriał”

  Aktualności

  „Sumienia nie da się zdelegalizować”. Głos w sprawie likwidacji Stowarzyszenia „Memoriał”

  Publikujemy oświadczenie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej z 28 grudnia 2021 roku o delegalizacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyczno-Oświatowego, Dobroczynnego i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”.