Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?" - Instytut Pileckiego

Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?"

Kolejna debata Instytutu Pileckiego w Augustowie za nami! 9 marca zorganizowaliśmy wydarzenie pod hasłem „Ukraina. I co dalej?” poświęcone sytuacji wokół rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu ze strony uczniów i nauczycieli nasi goście opowiedzieli o tym, jak obecnie przebiega konflikt w Ukrainie, jakich metod i technik używa rosyjska propaganda aby wpływać na zachodnią opinię publiczną oraz jak rozpoznawać "fake newsy" i weryfikować prawdziwość informacji, na które natrafiamy w sieci.

Jak powiedziała Marta Kowalska, analityczka, szefowa Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji - między innymi konta, które wcześniej publikowały treści antyszczepionkowe - dziś masowo produkują treści prorosyjskie i antyuchodźcze.

Warto więc korzystać z rzetelnych i sprawdzonych źródeł informacji. Jest też cały szereg projektów, platform, które zajmują się weryfikacją i walczą z "fake newsami".

Krzysztof Kosior, prawnuk Witolda Pileckiego, aktywny uczestnik wielu inicjatyw upamiętniających Rotmistrza, podkreślił z kolei, że jako potomek Witolda Pileckiego jest oburzony retoryką rosyjskich władz, które rozpoczęły wojnę pod pretekstem "denazyfikacji" Ukrainy.

Czuję to samo co pewnie większość z nas - czyli rozczarowanie. Fałszywe oskarżenia o nazizm doskonale znamy. Podobne argumenty kierowano wobec polskiego podziemia po wojnie, podobne oskarżenia usłyszał Witold Pilecki, który sądzony był przez komunistów w 1948 roku. Osobiście więc czuje ogromny zawód obecną sytuacją, jeszcze dwa tygodnie temu wierzyłem, że możliwy jest otwarty dialog.

Wspólnie z uczniami rozmawialiśmy również o tym, co każdy z nas może zrobić aby pomóc ukraińskim uchodźcom wojennym, którzy setkami tysięcy napływają i w najbliższych dniach - będą napływać do Polski.

Na spotkanie w sali widowiskowej w Augustowskim Centrum Edukacyjnym przybyło kilkuset uczniów augustowskich szkół średnich. Cieszymy się z Waszej obecności i obiecujemy, że to nie ostatnie wydarzenie skierowane do młodzieży.

Debatę poprowadził Bartosz Gralicki - kierownik augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Podczas spotkania uczestnicy mogli usłyszeć także wystąpienie grupy teatralnej “Antrakt” działającej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie. Młodzi aktorzy przedstawili relacje Ukraińców z pierwszych dni inwazji.

Zobacz także

 • Instytut Pileckiego zaprasza na projekcję filmu „Człowiek z żelaza”!

  Aktualności

  Instytut Pileckiego zaprasza na projekcję filmu „Człowiek z żelaza”!

  Już 12 grudnia o godzinie 8:00 w kinie Iskra odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "Człowiek z żelaza" w reż. Andrzeja Wajdy. Projekcja filmu obędzie się w ramach 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Serdecznie zapraszamy!

 • LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa czasowa 11.10 - 15.12

  Aktualności

  LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa czasowa 11.10 - 15.12

  Wystawa LIPCOWI po raz kolejny zagości w Augustowie!

 • Dom Pamięci Obławy Augustowskiej coraz bliżej! Przedstawiamy postępy nad pracami remontowymi w Domu Turka

  Aktualności

  Dom Pamięci Obławy Augustowskiej coraz bliżej! Przedstawiamy postępy nad pracami remontowymi w Domu Turka

  Czas na podsumowanie postępów nad pracami remontowymi w Domu Turka! Już w przyszłym roku planowane jest tam otwarcie jedynego na świecie Muzeum Pamięci Obławy Augustowskiej.

 • 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

  Aktualności

  84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

 • EMISJA FILMU „ŁAGIER 0331” | kino Iskra | 14.09.2023

  Aktualności

  EMISJA FILMU „ŁAGIER 0331” | kino Iskra | 14.09.2023

  Już jutro o godzinie 19.00 w kinie Iskra odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "ŁAGIER 0331", a po nim spotkanie oraz panel dyskusyjny z twórcami filmu - Grzegorzem Czerniakiem i Wojciechem Saramonowiczem.

 • Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”

  Aktualności

  Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”

  W dniach 11-12 września 2023r. odbyła się organizowana przez Instytut Pileckiego konferencja naukowa pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.

 • Konferencja naukowa "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze"

  Aktualności

  Konferencja naukowa "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze"

  Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza na konferencję naukową pt. "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze", która odbędzie się w dniach 11 i 12 września w Hotelu Warszawa.

 • Słuchowisko - Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej

  Aktualności

  Słuchowisko - Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej

  Już 8 września zapraszamy na wyjątkowe słuchowisko. Będzie ono powrotem do wydarzeń z lipca 1945 roku, którym w swoich audycjach radiowych przyjrzała się Alicja Maciejowska - polska dziennikarka radiowa, reportażystka, dokumentalistka.

 • Premierowy pokaz filmu "Raport Pileckiego" | Dyskusja

  Aktualności

  Premierowy pokaz filmu "Raport Pileckiego" | Dyskusja

  1 września w 84 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Instytut Pileckiego wraz z DKF Kinochłon zapraszają na pokaz filmu oraz dyskusję o życiu i działalności Rotmistrza Witolda Pileckiego

 • Płyta LIPCOWI'45 już w sprzedaży!

  Aktualności

  Płyta LIPCOWI'45 już w sprzedaży!

  Album zawiera 10 autorskich kompozycji w wykonaniu zespołu "Żurkowski" z tekstami Aleksandry Góreckiej. Na płycie, dostępnej w sprzedaży jeszcze w lipcu, gościnnie wystąpili: SWIERNALIS, Robert Cichy, Meek, Oh Why?, Ana Andrzejewska oraz Olena Yanchuk.

 • Czas na podsumowanie LIPCOWYCH!

  Aktualności

  Czas na podsumowanie LIPCOWYCH!

  Obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej rozpoczęliśmy w sobotę od pikniku edukacyjnego. Najmłodsi poprzez zabawy edukacyjne poznawali m.in. losy ofiar Obławy Augustowskiej, uczyli się rzemiosła i kultury regionu.

 • Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

  Aktualności

  Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

  Podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej odbyło się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - instalacji artystycznej na terenie “Domu Turka” z nazwiskami zabitych w lipcu 1945 roku.