Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?" - Instytut Pileckiego
11.03.2022 (PT)
Relacja z debaty "Ukraina. I co dalej?"
Kolejna debata Instytutu Pileckiego w Augustowie za nami! 9 marca zorganizowaliśmy wydarzenie pod hasłem „Ukraina. I co dalej?” poświęcone sytuacji wokół rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu ze strony uczniów i nauczycieli nasi goście opowiedzieli o tym, jak obecnie przebiega konflikt w Ukrainie, jakich metod i technik używa rosyjska propaganda aby wpływać na zachodnią opinię publiczną oraz jak rozpoznawać "fake newsy" i weryfikować prawdziwość informacji, na które natrafiamy w sieci.
Jak powiedziała Marta Kowalska, analityczka, szefowa Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji - między innymi konta, które wcześniej publikowały treści antyszczepionkowe - dziś masowo produkują treści prorosyjskie i antyuchodźcze.
Warto więc korzystać z rzetelnych i sprawdzonych źródeł informacji. Jest też cały szereg projektów, platform, które zajmują się weryfikacją i walczą z "fake newsami".
Krzysztof Kosior, prawnuk Witolda Pileckiego, aktywny uczestnik wielu inicjatyw upamiętniających Rotmistrza, podkreślił z kolei, że jako potomek Witolda Pileckiego jest oburzony retoryką rosyjskich władz, które rozpoczęły wojnę pod pretekstem "denazyfikacji" Ukrainy.
Czuję to samo co pewnie większość z nas - czyli rozczarowanie. Fałszywe oskarżenia o nazizm doskonale znamy. Podobne argumenty kierowano wobec polskiego podziemia po wojnie, podobne oskarżenia usłyszał Witold Pilecki, który sądzony był przez komunistów w 1948 roku. Osobiście więc czuje ogromny zawód obecną sytuacją, jeszcze dwa tygodnie temu wierzyłem, że możliwy jest otwarty dialog.
Wspólnie z uczniami rozmawialiśmy również o tym, co każdy z nas może zrobić aby pomóc ukraińskim uchodźcom wojennym, którzy setkami tysięcy napływają i w najbliższych dniach - będą napływać do Polski.
Na spotkanie w sali widowiskowej w Augustowskim Centrum Edukacyjnym przybyło kilkuset uczniów augustowskich szkół średnich. Cieszymy się z Waszej obecności i obiecujemy, że to nie ostatnie wydarzenie skierowane do młodzieży.
Debatę poprowadził Bartosz Gralicki - kierownik augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Podczas spotkania uczestnicy mogli usłyszeć także wystąpienie grupy teatralnej “Antrakt” działającej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie. Młodzi aktorzy przedstawili relacje Ukraińców z pierwszych dni inwazji.
Zobacz także
- 86. rocznica trzecich masowych deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR | Wykład Marka Reszuty i pokaz filmu „General Nil”
Aktualności
86. rocznica trzecich masowych deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR | Wykład Marka Reszuty i pokaz filmu „General Nil”
Instytut Pileckiego zaprasza na wydarzenie upamiętniające 86. rocznicę trzecich masowych deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego.
- W hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej – relacja z marszu pamięci
Aktualności
W hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej – relacja z marszu pamięci
19 czerwca 2026 r. przedstawiciele Instytutu Pileckiego uczestniczyli w Marszu „W Hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej”, zorganizowanym w Gibach dla upamiętnienia ofiar największej powojennej zbrodni dokonanej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej.
- Międzynarodowa konferencja: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Aktualności
Międzynarodowa konferencja: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- Kobiety w Wojsku Polskim – nieznane bohaterki. Relacja ze spotkania
Aktualności
Kobiety w Wojsku Polskim – nieznane bohaterki. Relacja ze spotkania
- Kobiety w Wojsku Polskim – nieznane bohaterki
Aktualności
Kobiety w Wojsku Polskim – nieznane bohaterki
Zapraszamy na seminarium poświęcone kobietom, które odegrały istotną rolę w historii Wojska Polskiego i walki o niepodległość Polski.
- Trzeci Piknik Ułański – Ułańskie Święto Lasu. Historia, konie i szacunek do lasu
Aktualności
Trzeci Piknik Ułański – Ułańskie Święto Lasu. Historia, konie i szacunek do lasu
31 maja 2026 roku na polu namiotowym Swoboda w Studzienicznej odbył się Trzeci Piknik Ułański – Ułańskie Święto Lasu, zorganizowany przez Oddział Instytutu Pileckiego w Augustowie oraz Nadleśnictwo Augustów.
- III Piknik Ułański | Ułańskie Święto Lasu: pokazy rekonstruktorów konnych, stoiska edukacyjne
Aktualności
III Piknik Ułański | Ułańskie Święto Lasu: pokazy rekonstruktorów konnych, stoiska edukacyjne
31 maja zapraszamy do Studzienicznej na III edycję Pikniku Historycznego!
- Pierwsza Noc Muzeów w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – dziękujemy za wspólne świętowanie
Aktualności
Pierwsza Noc Muzeów w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – dziękujemy za wspólne świętowanie
Za nami wyjątkowy wieczór, po raz pierwszy mieliśmy przyjemność wziąć udział w Nocy Muzeów. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić ten czas razem z nami.
- Noc Muzeów w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Noc Muzeów w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W nocy z 16 na 17 maja, serdecznie zapraszamy do Domu Pamięci Obławy Augustowskiej!
- Razem świętowaliśmy Dzień Flagi!
Aktualności
Razem świętowaliśmy Dzień Flagi!
2 maja Dom Pamięci Obławy Augustowskiej wziął udział w obchodach Dnia Flagi w Augustowie.
- Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
22 kwietnia 2026 roku Dom Pamięci Obławy Augustowskiej odwiedziła Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji demokratycznej.
- Tysiące uczestników rajdu „Pojezierze Augustowskie 2026” odwiedziło Dom Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Tysiące uczestników rajdu „Pojezierze Augustowskie 2026” odwiedziło Dom Pamięci Obławy Augustowskiej
11 kwietnia 2026 r. odbył się międzynarodowy rajd pieszy „Pojezierze Augustowskie”, który zgromadził blisko 4 tysiące uczestników. Każda z pięciu tras wydarzenia prowadziła przez teren Domu Pamięci Obławy Augustowskiej.










