Przejmujący utwór Roberta Cichego i Eweliny Flinty ,,Na Strychu”, inspirowany autentycznymi wydarzeniami z Obławy Augustowskiej zapowiada nową odsłonę projektu Instytutu Pileckiego - LIPCOWE - Instytut Pileckiego

Przejmujący utwór Roberta Cichego i Eweliny Flinty ,,Na Strychu”, inspirowany autentycznymi wydarzeniami z Obławy Augustowskiej zapowiada nową odsłonę projektu Instytutu Pileckiego - LIPCOWE

Utwór zostanie zaprezentowany podczas specjalnego koncertu, którego dyrektorem artystycznym jest Robert Cichy. Do współpracy przy projekcie artysta zaprosił m.in. Ewelinę Flintę, Marikę, Reni Jusis, Tulię czy Jagodę Kret.

Do utworu zrealizowano również teledysk, w którym poza artystami udział wzięli członkowie rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej. 

Wyobraziłam sobie gigantyczne przerażenie, jakie ci ludzie musieli czuć. Ono zostało z nimi do tej pory… w ich rodzinie, pośród bliskich. Tym bardziej, że przez wiele lat nie wiadomo było, co tak naprawdę stało się z Lipcowymi. Milczenie dookoła i niewiedza dodatkowo ten strach zakonserwowały.

- wspomina autorka tekstów i reżyserka koncertu oraz teledysku, Ola Górecka.

                                  Fot. Wojtek Olszanka

Wszyscy jesteśmy naznaczeni wojną i często nawet nieuświadomionymi traumami. Moja rodzina znała bardzo dobrze, to przerażenie, gdy trzeba się ukrywać, gdy każdy oddech, każdy drobny ruch mógł być tym ostatnim. Gdy śpiewam tę historię z obławy augustowskiej, przypomina mi się wszystko, o czym opowiadała babcia. "Na Strychu" to nie moja opowieść, a jednak tak bliska, że niektóre słowa z trudem wypływają z moich ust. - mówi Ewelina Flinta 

„Na strychu” to historia opowiedziana z perspektywy kobiety, której mąż ukrywał się podczas Obławy Augustowskiej w przydomowym schowku. Sowieccy żołnierze przychodzili tam wielokrotnie, ale udało im się go pojmać dopiero wtedy, kiedy sąsiad stojący na czatach dał im fałszywy sygnał, że żołnierze już poszli. Prawdopodobnie był przekupiony.

Temat Obławy Augustowskiej jest związany z tragicznymi wydarzeniami, a więc podczas tworzenia utworu zależało mi na tym by zachować szacunek i wrażliwość, a jednocześnie skomponować utwór, którego punktem wyjścia będzie melodyjność. Harmonie i melodie na jakie postawiłem w utworze w kontekście muzycznym miały stanowić medium do wyrażenia emocji, takich jak smutek, gniew, nadzieja czy determinacja. I zostało to doskonale przekazane w tekście jaki napisała Aleksandra Górecka, a następnie znakomicie zaśpiewane przez Ewelinę Flintę, dzięki czemu uzyskaliśmy melodyjny utwór odzwierciedlający różne aspekty emocji dotyczących trudnej części historii.

 -  mówi o inicjatywie dyrektor artystyczny, Robert Cichy.

Rodziny dotknięte Obławą Augustowską to często nasi sąsiedzi, znajomi, przyjaciele.  Mijamy się z nimi każdego dnia. Choć minęło już tyle lat, trauma nie przeminęła. Towarzyszy im do dzisiaj. Utworem “Na strychu” wspólnie z rodzinami obracamy tę traumę w dumę i zwycięstwo nad zapomnieniem.

- podkreśla Aleksandra Czerobska- Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.

Utwór dostępny na wszystkich platformach streamingowych: https://bfan.link/na-strychu  

Social media Artystów:

Robert Cichy

FB: https://www.facebook.com/r.cichy  

Instagram: https://www.instagram.com/cichymusic/ 

WWW: http://robertcichy.com 

 

Ewelina Flinta

FB: https://www.facebook.com/ewelinaflinta 

Instagram: https://www.instagram.com/ewelina_flinta/ 

TikTok: https://www.tiktok.com/@ewelina_flinta_official 

 

Social media Instytutu

FB: https://www.facebook.com/InstytutPileckiegowAugustowie

Instagram: https://www.instagram.com/instytut_pileckiego_augustow/

WWW: https://augustow.instytutpileckiego.pl/pl 

 

Zobacz także

 • Instytut Pileckiego zaprasza na projekcję filmu „Człowiek z żelaza”!

  Aktualności

  Instytut Pileckiego zaprasza na projekcję filmu „Człowiek z żelaza”!

  Już 12 grudnia o godzinie 8:00 w kinie Iskra odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "Człowiek z żelaza" w reż. Andrzeja Wajdy. Projekcja filmu obędzie się w ramach 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Serdecznie zapraszamy!

 • LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa czasowa 11.10 - 15.12

  Aktualności

  LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa czasowa 11.10 - 15.12

  Wystawa LIPCOWI po raz kolejny zagości w Augustowie!

 • Dom Pamięci Obławy Augustowskiej coraz bliżej! Przedstawiamy postępy nad pracami remontowymi w Domu Turka

  Aktualności

  Dom Pamięci Obławy Augustowskiej coraz bliżej! Przedstawiamy postępy nad pracami remontowymi w Domu Turka

  Czas na podsumowanie postępów nad pracami remontowymi w Domu Turka! Już w przyszłym roku planowane jest tam otwarcie jedynego na świecie Muzeum Pamięci Obławy Augustowskiej.

 • 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

  Aktualności

  84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

 • EMISJA FILMU „ŁAGIER 0331” | kino Iskra | 14.09.2023

  Aktualności

  EMISJA FILMU „ŁAGIER 0331” | kino Iskra | 14.09.2023

  Już jutro o godzinie 19.00 w kinie Iskra odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "ŁAGIER 0331", a po nim spotkanie oraz panel dyskusyjny z twórcami filmu - Grzegorzem Czerniakiem i Wojciechem Saramonowiczem.

 • Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”

  Aktualności

  Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”

  W dniach 11-12 września 2023r. odbyła się organizowana przez Instytut Pileckiego konferencja naukowa pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.

 • Konferencja naukowa "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze"

  Aktualności

  Konferencja naukowa "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze"

  Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza na konferencję naukową pt. "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze", która odbędzie się w dniach 11 i 12 września w Hotelu Warszawa.

 • Słuchowisko - Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej

  Aktualności

  Słuchowisko - Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej

  Już 8 września zapraszamy na wyjątkowe słuchowisko. Będzie ono powrotem do wydarzeń z lipca 1945 roku, którym w swoich audycjach radiowych przyjrzała się Alicja Maciejowska - polska dziennikarka radiowa, reportażystka, dokumentalistka.

 • Premierowy pokaz filmu "Raport Pileckiego" | Dyskusja

  Aktualności

  Premierowy pokaz filmu "Raport Pileckiego" | Dyskusja

  1 września w 84 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Instytut Pileckiego wraz z DKF Kinochłon zapraszają na pokaz filmu oraz dyskusję o życiu i działalności Rotmistrza Witolda Pileckiego

 • Płyta LIPCOWI'45 już w sprzedaży!

  Aktualności

  Płyta LIPCOWI'45 już w sprzedaży!

  Album zawiera 10 autorskich kompozycji w wykonaniu zespołu "Żurkowski" z tekstami Aleksandry Góreckiej. Na płycie, dostępnej w sprzedaży jeszcze w lipcu, gościnnie wystąpili: SWIERNALIS, Robert Cichy, Meek, Oh Why?, Ana Andrzejewska oraz Olena Yanchuk.

 • Czas na podsumowanie LIPCOWYCH!

  Aktualności

  Czas na podsumowanie LIPCOWYCH!

  Obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej rozpoczęliśmy w sobotę od pikniku edukacyjnego. Najmłodsi poprzez zabawy edukacyjne poznawali m.in. losy ofiar Obławy Augustowskiej, uczyli się rzemiosła i kultury regionu.

 • Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

  Aktualności

  Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

  Podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej odbyło się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - instalacji artystycznej na terenie “Domu Turka” z nazwiskami zabitych w lipcu 1945 roku.