Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie - Instytut Pileckiego
Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie
Działalność prowadzona przez augustowski dział Instytutu Pileckiego jest wyjątkowo szeroka. Sam wrzesień obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, spotkań, konferencji, których motywem przewodnim była Obława Augustowska.
Początek miesiąca rozpoczęliśmy udziałem w pikniku historyczno-rekonstrukcyjnym z okazji Święta Kawalerii Polskiej. Organizowane przez Nadleśnictwo Augustów wydarzenie, co roku gromadzi tłumy osób zainteresowanych historią regionu. Już po raz trzeci zaprezentowaliśmy zebranym nasze stoisko, gdzie można było poszerzyć wiedzę o Obławie, a także o działalności 1. Pułku Ułanów Krechowieckich na terenie Augustowa.
6 września odbyła się II edycja leśnego słuchowiska pn. „Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej”. Spotkanie rozpoczęliśmy mszą świętą w intencji Ofiar Obławy, którą odprawił Ksiądz Andrzej Pieńkowski - Proboszcz Parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Janówce.
Duchowny, poruszającym kazaniem i modlitwą wprowadził zebranych w zadumę i refleksję nad losem zamordowanych w lipcu 1945 roku mieszkańców regionu.
Po mszy przenieśliśmy się przed budynek świątyni i wysłuchaliśmy, m.in. nigdy wcześniej nie opublikowanych fragmentów słuchowisk Alicji Maciejowskiej, które pozyskaliśmy z prywatnego archiwum Pani Agnieszki Maciejowskiej - córki dziennikarki. Nagraniom towarzyszyły wybrane utwory Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta oraz prof. Andrzeja Strumiłły, przytoczone przez prowadzącego dr. Łukasza Faszczę.
12 września, wspólnie z FOOD TOWN w Fabryce Norblina, pzorganizowaliśmy konferencję, na której zaprezentowaliśmy po raz pierwszy, długo wyczekiwany materiał muzyczny „LIPCOWE’45”, przygotowany przez wyjątkowych artystów.
Aleksandra Górecka, Robert Cichy, Ewelina Flinta, Natalia Nykiel, Marika, Bovska, Jagoda Kret i Tulia miesiącami pracowali nad utworami, poznając losy Ofiar Obławy Augustowskiej i ich rodzin.
Udział w projekcie skomentowała, m.in. Bovska: "Nie zagłębiałam się wczesniej w tę część historii, przyznaję, ale bardzo spodobał mi się pomysł oparcia piosenek na historiach kobiet, których życie naznaczone było wojną. Myślę, że pokazywanie życia ludzi takich jak my - z krwi i kości, może może być najlepszym nośnikiem pamięci o tych wydarzeniach. Zwłaszcza dziś, w coraz bardziej niestabilnym momencie rzeczywistości."
W muzycznej konferencji udział wzięli: p.o. dyrektora Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski, Aleksandra Czerobska kierująca oddziałem Instytutu Pileckiego w Augustowie, autorka tekstów Aleksandra Górecka oraz wspaniali artyści: Robert Cichy, Natalia Nykiel, Marika i Jagoda Kret.
Podczas prezentacji albumu Natalia Nykiel i Robert Cichy wykonali utwór „W kuchni” w nowej aranżacji.
Tego dnia, premierę miał również teledysk w formie lyric video do utworu „Przed snem” w wykonaniu zespołu Tulia. Tekst oparty został na historii Stanisławy, wdowy po Tadeuszu Puczyłowskim, którego patrol sowiecki zabrał po pierwszej nocy w ich nowym, jeszcze niewykończonym domu. Kobieta była w zaawansowanej ciąży z trzecim dzieckiem. Urodziła 10 dni później. Nigdy więcej nie zobaczyła męża.
20 września, w głównej, warszawskiej, siedzibie Instytutu Pileckiego, nowe członkinie augustowskiej Młodzieżowej Rady otrzymały akty powołania z rąk z-cy dyrektora Anny Gutkowskiej. Towarzyszył im Jacek Niedźwiecki - Poseł Rzeczpospolitej Polskiej X Kadencji z Suwałk, który umożliwił naszej Radzie wizytę w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Pan Poseł okazał się nie tylko wspaniałym przewodnikiem, ale i niesamowitym edukatorem!
Grupa odwiedziła również Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum życia w PRL oraz Galerię DeBeK, w której znajdują się wystawy „Zawołani po imieniu” oraz „Paszporty życia”.
Instytut Pileckiego w Augustowie bardzo chętnie włącza się w akcje, które mają na celu jednoczenie różnych pokoleń! Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprosiło nas do projektu "Weekend Seniora z Kulturą", w ramach którego 25-26 września zorganizowaliśmy naszym Seniorom i ich wnukom ponad trzygodzinny rejs augustowskimi jeziorami, aby mogli poznać historię miejsc, które kojarzą się większości jedynie, jako atrakcyjnie przyrodniczo punkty. Dodatkowym urozmaiceniem były projekcje wspomnień lokalnych świadków historii.
Poniżej fotorelacja z wrześniowych wydarzeń.
Zobacz także
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Aktualności
Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej
- Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Aktualności
Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.
- Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"
Aktualności
Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"
W miniony piątek odbyła się długo wyczekiwana II edycja słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej".
- II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej
Aktualności
II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej
Już 6 września 2024 roku, przy Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Mikaszówce, odbędzie się II edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej.
- Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!
Aktualności
Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!
Za nami 6-dniowy festiwal LIPCOWI '45, organizowany z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej! Zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu wydarzeń przygotowanych przez Instytut Pileckiego, które odbyły się w dniach 6-12 lipca.
- Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Aktualności
Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
12 lipca w Augustowie odbyły się organizowane przez dział Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej uroczystości, mające na celu upamiętnienie Ofiar największej zbrodni dokonanej przez Sowietów na Polakach po II wojnie światowej.
- Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45
Aktualności
Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45
W sobotę 6 lipca, już po raz trzeci na błoniach rzeki Netty w Augustowie, odbył się wyjątkowy koncert LIPCOWI '45, inaugurujący obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.
- "Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja
Aktualności
"Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja
31 maja Rynek Zygmunta Augusta po raz kolejny przeniósł mieszkańców Augustowa i odwiedzających go turystów w okres XX-lecia międzywojennego, kiedy to w "Domu Turka" mieściła się cukiernia ANGORA!
- Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja
Aktualności
Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja
1 czerwca 2024 roku odbyła się pierwsza edycja pikniku ułańskiego „Ułańskie Serca”. Stoiska edukacyjne i pokazy kawaleryjskie to tylko część atrakcji, które odbyły się nad jeziorem Studzieniczna!
- Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!
Aktualności
Konkurs fotograficzny "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!
[03.07.2024 r. - Konkurs rozstrzygnięty] Pasjonujesz się fotografią? Inspiracje odnajdujesz w starych kliszach? A może interesujesz się przedwojennym Augustowem? Nie czekaj i zgłoś się do konkursu fotograficznego "Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna"!
- Kolejna muzyczna odsłona realizowanego przez Instytut Pileckiego projektu „LIPCOWE’45”!
Aktualności
Kolejna muzyczna odsłona realizowanego przez Instytut Pileckiego projektu „LIPCOWE’45”!
Piosenka „Przy biurku” w wykonaniu Mariki opowiada o dziedziczonej z pokolenia na pokolenie traumie Obławy Augustowskiej. To kolejny zwiastun albumu LIPCOWE’45, który pojawi się jeszcze w tym roku!