LIPCOWI - obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej. Przedstawiamy program wydarzeń! - Instytut Pileckiego
LIPCOWI - obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej. Przedstawiamy program wydarzeń!
Instytut Pileckiego zaprasza na 5 - dniowe obchody "LIPCOWI" z okazji 78. rocznicy Obławy Augustowskiej. Od 8 do 12 lipca na mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny czekać będzie szereg wydarzeń kulturalnych.
Szczegółowy program obchodów "LIPCOWI":
SOBOTA, 8 LIPCA, godz. 10-16
RYNEK ZYGMUNTA AUGUSTA
PIKNIK EDUKACYJNY, w programie:
- Punkt rekonstrukcji cyfrowej starych fotografii
Masz w domu stare, rodzinne zdjęcia? Przynieś je do punktu rekonstrukcji cyfrowej, gdzie zostaną poddane retuszowi i koloryzacji, a następnie na miejscu wydrukowane. Przywróćmy przeszłości jej dawny blask!
- Wirtualne Muzeum ISKRY NIEPODLEGŁEJ
Mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” to wybitne postaci Polek i Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu dziś wpływają na nasze życie.
- Pokaz przedwojennych samochodów
Eksponaty z Muzeum Motoryzacji Biała Olecka to raj dla pasjonatów zabytkowych samochodów i motocykli. Jeśli lubisz podziwiać motoryzacyjne dzieła sztuki - nie może Cię zabraknąć 8 lipca na Rynku Zygmunta Augusta.
- Księgarnia Instytutu Pileckiego
Interesuje Cię historia Polski XX wieku? Poszukujesz ciekawej pozycji wydawniczej? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj do księgarni Instytu Pileckiego. Znajdziesz tam książkowe perełki.
- Warsztaty rzemiosła dla najmłodszych
Tylko 8 lipca Rynek Zygmunta Augusta zamieni się w przestrzeń rzemiosła dla dzieci! Pociechy będą miały okazję poznać m.in. tajniki bartnictwa wspólnie z miłośnikami z Muzeum Kultury Bartnictwa, nauczyć się obróbki drewna, sadzenia kwiatków, wyszywania czy pisania na maszynie.
- Gry i zabawy dla dzieci
Specjalnie z myślą o najmłodszych stworzyliśmy przyjazną przestrzeń, a w niej gry i zabawy pokazujące unikalną przyrodę Puszczy Augustowskiej. Dodatkowo Nadleśnictwo Augustów przygotowało wyjątkową loterię z nagrodami. Wszystkich maluchów, którzy lubią leśne zagadki - zapraszamy!
SOBOTA, 8 LIPCA, godz. 20:30
KONCERT "LIPCOWE"
BŁONIA NAD RZEKĄ NETTĄ
- W sobotę wieczorem o godz. 20:30 na malowniczych błoniach rzeki Netty odbędzie się koncert LIPCOWE. Gwiazdami tegorocznego występu będą: Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia oraz Jagoda Kret. Piosenkarki wykonają 10 utworów inspirowanych losami rodzin ofiar Obławy Augustowskiej. Autorką tekstów i reżyserem koncertu jest Aleksandra Górecka. Za oprawę muzyczną i wszystkie kompozycje, które usłyszymy podczas koncertu LIPCOWE odpowiada Robert Cichy, muzyk mający na swoim koncie kilkanaście złotych i platynowych płyt za współpracę z czołowymi artystami sceny polskiej, a także laureat trzech nagród fonograficznych - Fryderyków za swoje dwie autorskie płyty. Wieczorem usłyszymy także utwory w wykonaniu zespołu ŻURKOWSKI z płyty LIPCOWI, której premiera odbędzie się 3 lipca 2023 roku.
NIEDZIELA, 9 LIPCA, godz. 18:00
"ŚPIEWAJMY RAZEM!" - ŚPIEWANKI PATRIOTYCZNE W SERCU MIASTA, RYNEK ZYGMUNTA AUGUSTA
- Niedzielny przedwieczór proponujemy spędzić przy patriotycznych pieśniach z naszego regionu. O godz. 18:00 na Rynku Zygmunta Augusta wystąpi Zespół “Pogranicze” oraz Zespół Tańca Ludowego “Bystry”. Artyści zaśpiewają wyjątkowe utwory, które powstawały niejednokrotnie podczas bitwy. Dodawały otuchy, nadziei na zwycięstwo, wyrażały miłość do ojczyzny czy tęsknoty za ukochaną.
PONIEDZIAŁEK, 10 LIPCA, godz. 18:00
"W POSZUKIWANIU PRAWDY" - GRA MIEJSKA INSPIROWANA KOMITETEM POSZUKIWAŃ MIESZKAŃCÓW SUWALSZCZYZNY ZAGINIONYCH W LIPCU 1945 ROKU.
ZBIÓRKA POD KOLUMNĄ ZYGMUNTA AUGUSTA
- Trzeciego dnia festiwalu zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowej grze terenowej przygotowanej przez Młodzieżową Radę Instytutu Pileckiego w Augustowie. Tylko tego dnia uczestnicy będą mogli wcielić się w członków Komitetu i poznać losy Ofiar Obławy Augustowskiej.
WTOREK, 11 LIPCA, godz. 18:00
SPACER Z PRZEWODNIKIEM " ŚLADAMI OFIAR OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ"
ZBIÓRKA POD KOLUMNĄ ZYGMUNTA AUGUSTA
- Podczas spotkania będzie można usłyszeć opowieść o Augustowie z czasów okupacji i dowiedzieć się, gdzie mieściły się punkty filtracyjne w trakcie Obławy.
WTOREK, 11 LIPCA, godz. 21:00
PLENEROWY POKAZ FILMU "NAZAJUTRZ"
PODWÓRKO AUGUSTOWSKICH PLACÓWEK KULTURY, RYNEK ZYGMUNTA AUGUSTA 9
-
Tuż po zmroku, o godzinie 21:00 w Podwórzu Augustowskich Placówek Kultury, przy Rynku Zygmunta 9 obejrzymy film dokumentalny “Nazajutrz” w reż. Wojciecha Saramonowicza i Grzegorza Czerniaka. To niezwykle wzruszająca, momentami wstrząsająca opowieść o historii XX wieku - film o nadziei, marzeniach, ale i porażkach i rozczarowaniach związanych z nową sytuacją geopolityczną świata.
ŚRODA, 12 LIPCA, godz. 16:00
DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ
"DOM TURKA" 3 MAJA 16
- Punktem kulminacyjnym Festiwalu LIPCOWI jest 12 lipca – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia w sposób szczególny oddajemy hołd tym, którzy w lipcu 1945 roku zostali zamordowani przez Sowietów. Tegoroczne obchody rozpoczynamy o godz. 16:00 na terenie Domu Turka, gdzie odbędzie się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - nowej instalacji artystycznej.
A to wszystko, aby wspólnie upamiętnić ofiary Obławy Augustowskiej!
Zapraszamy!
Do pobrania
Zobacz także
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Aktualności
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.
- Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Aktualności
Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Aktualności
Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Sowieci wkroczyli na Kresy 17 września 1939 roku – to fakt, który zna (prawie) każdy. Ale czy wiesz, że przejęcie tych ziem było dokładnie zaplanowane na długo przed tą datą?
- „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" odc. 2
Aktualności
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua".
- Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Aktualności
Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Ostatnia sobota w ojczyźnie”, którą Instytut Pileckiego zorganizował z okazji 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS.
- PREMIERA utworu "Protest song"
Aktualności
PREMIERA utworu "Protest song"
Zapraszamy do obejrzenia teledysku do utworu „Protest song” pochodzącego z albumu „Portrety” Adama Bałdycha.
- 80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau | Spotkanie ze świadkiem i pokaz filmów | 24 stycznia
Aktualności
80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau | Spotkanie ze świadkiem i pokaz filmów | 24 stycznia
27 stycznia w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie z Mirosławą Kamińską, mieszkanką Augustowa, która pamięta miasto z czasów wojny.
- PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Aktualności
PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet
„Niebo złote ci otworzę” to utwór z albumu „Portrety”, który Adam Bałdych Quintet stworzył we współpracy z Instytutem Pileckiego – odliczamy dni do jego premiery!
- Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Aktualności
Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Już wkrótce dostępna będzie płyta "Portrety" stworzona przez Adam Bałdych Quintet we współpracy z Instytutem Pileckiego. Chwilę przed tym wydarzeniem prezentujemy trzeci singiel albumu pt. „Canon”.
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Aktualności
Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej
- Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Aktualności
Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.