EMISJA FILMU „ŁAGIER 0331” | kino Iskra | 14.09.2023 - Instytut Pileckiego

EMISJA FILMU „ŁAGIER 0331” | kino Iskra | 14.09.2023

Już jutro o godzinie 19.00 w kinie Iskra odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "ŁAGIER 0331", a po nim spotkanie oraz panel dyskusyjny z twórcami filmu - Grzegorzem Czerniakiem i Wojciechem Saramonowiczem.

Dokument opowiada o tragicznych losach mieszkańców Wileńszczyzny, przyszłych więźniów obozu kontrolno-filtracyjnego NKWD nr 0331 w Kutaisi. W końcu ci, co przeżyli, wycieńczeni i upodleni powrócili do kraju zimą 1948/49 roku. Już nie na Wileńszczyznę, ale do kraju jakże innego od tego, za który walczyli. Kraju, w którym nie mogli mówić o tym, co przeszli. Dopiero po długich latach milczenia i kłamstw będzie można stawiać pytania „dlaczego?, za co?”.

Serdecznie zapraszamy!

Reżyseria: Grzegorz Czerniak, Jerzy Rohoziński, Wojciech Saramonowicz
Produkcja: Instytut Pileckiego, 2022

Kutaisi, dawna rezydencja królów gruzińskich, gród położony w cieniu wspaniałej katedry monarchy-zjednoczyciela Bagrata III. A jednak miasto ma swoją ciemną stronę, skrywa mroczną tajemnicę. Bo tu, z dala od turystycznych szlaków, leżą niepochowane szczątki ludzkie. Leżą, domagając się godziwego pochówku. Niegdyś popełniono tu zbrodnię. „Przez pierwsze miesiące umierało dziennie około 10 osób.” – wspomina jeden z więźniów obozu kontrolno-filtracyjnego NKWD nr 0331 w Kutaisi, zmuszanych do niewolniczej pracy w miejscowej fabryce samochodów „Kolchida”. W większości byli to żołnierze i żołnierki AK z Wileńszczyzny, kwiat miejscowej inteligencji. „Grzebano ich (…) bardzo płytko, w nocy szakale wyciągały zwłoki. Strasznie wyły i ludzie nerwowo nie wytrzymywali.” Miejscowi wiedzą, że kiedyś byli tu jacyś jeńcy, że budowali fabrykę, budowali domy, że ziemia wkoło kryje ich kości. Ale kto to był? Może Niemcy? Film usiłuje przywrócić pamięć o tych właśnie „Niemcach”. Nie tylko o ich tragedii i cierpieniu, ale także o bohaterskim zrywie i gniewnym krzyku „zwróćcie nam godność!”. Ludzie pracowali, głodowali, umierali, a nikt im nie mówił ile jeszcze tak ma być, ile ta gehenna ma jeszcze trwać. Kiedy ich zwolnią, pozwolą wreszcie wrócić do domu. W końcu nadeszła Wielkanoc 1947 roku i nie wytrzymali. „Po szeregu przeszedł szmer ‘strajk’. ‘Polacy nie idą do pracy!’. Coś niespotykanego w obozach sowieckich. Wszyscy inni więźniowie wyszli do pracy, ale nie Polacy”. Strajkujących rozwieziono po innych łagrach, perfidnie zwodząc, że teraz to już wrócą do siebie. W końcu ci, co przeżyli, przyjechali do kraju zimą 1948/49 roku Wycieńczeni i upodleni. Już nie do Wilna, nie na Wileńszczyznę, ale do kraju jakże innego od tego, za który walczyli i za którym tęsknili. Kraju, w którym nie mogli mówić o tym, co przeszli. Dopiero po długich latach milczenia i kłamstw będzie można stawiać pytania „dlaczego?, za co?”. Twórcy filmu usiłują na nie odpowiedzieć razem z mieszkańcami Giżycka…

Zobacz także

 • Instytut Pileckiego zaprasza na projekcję filmu „Człowiek z żelaza”!

  Aktualności

  Instytut Pileckiego zaprasza na projekcję filmu „Człowiek z żelaza”!

  Już 12 grudnia o godzinie 8:00 w kinie Iskra odbędzie się bezpłatny pokaz filmu "Człowiek z żelaza" w reż. Andrzeja Wajdy. Projekcja filmu obędzie się w ramach 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Serdecznie zapraszamy!

 • LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa czasowa 11.10 - 15.12

  Aktualności

  LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej | wystawa czasowa 11.10 - 15.12

  Wystawa LIPCOWI po raz kolejny zagości w Augustowie!

 • Dom Pamięci Obławy Augustowskiej coraz bliżej! Przedstawiamy postępy nad pracami remontowymi w Domu Turka

  Aktualności

  Dom Pamięci Obławy Augustowskiej coraz bliżej! Przedstawiamy postępy nad pracami remontowymi w Domu Turka

  Czas na podsumowanie postępów nad pracami remontowymi w Domu Turka! Już w przyszłym roku planowane jest tam otwarcie jedynego na świecie Muzeum Pamięci Obławy Augustowskiej.

 • 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

  Aktualności

  84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

 • Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”

  Aktualności

  Podsumowanie konferencji naukowej pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”

  W dniach 11-12 września 2023r. odbyła się organizowana przez Instytut Pileckiego konferencja naukowa pt. „Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze”.

 • Konferencja naukowa "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze"

  Aktualności

  Konferencja naukowa "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze"

  Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza na konferencję naukową pt. "Obława Augustowska i jej konsekwencje. Stan badań i postulaty badawcze", która odbędzie się w dniach 11 i 12 września w Hotelu Warszawa.

 • Słuchowisko - Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej

  Aktualności

  Słuchowisko - Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej

  Już 8 września zapraszamy na wyjątkowe słuchowisko. Będzie ono powrotem do wydarzeń z lipca 1945 roku, którym w swoich audycjach radiowych przyjrzała się Alicja Maciejowska - polska dziennikarka radiowa, reportażystka, dokumentalistka.

 • Premierowy pokaz filmu "Raport Pileckiego" | Dyskusja

  Aktualności

  Premierowy pokaz filmu "Raport Pileckiego" | Dyskusja

  1 września w 84 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Instytut Pileckiego wraz z DKF Kinochłon zapraszają na pokaz filmu oraz dyskusję o życiu i działalności Rotmistrza Witolda Pileckiego

 • Płyta LIPCOWI'45 już w sprzedaży!

  Aktualności

  Płyta LIPCOWI'45 już w sprzedaży!

  Album zawiera 10 autorskich kompozycji w wykonaniu zespołu "Żurkowski" z tekstami Aleksandry Góreckiej. Na płycie, dostępnej w sprzedaży jeszcze w lipcu, gościnnie wystąpili: SWIERNALIS, Robert Cichy, Meek, Oh Why?, Ana Andrzejewska oraz Olena Yanchuk.

 • Czas na podsumowanie LIPCOWYCH!

  Aktualności

  Czas na podsumowanie LIPCOWYCH!

  Obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej rozpoczęliśmy w sobotę od pikniku edukacyjnego. Najmłodsi poprzez zabawy edukacyjne poznawali m.in. losy ofiar Obławy Augustowskiej, uczyli się rzemiosła i kultury regionu.

 • Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

  Aktualności

  Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

  Podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej odbyło się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - instalacji artystycznej na terenie “Domu Turka” z nazwiskami zabitych w lipcu 1945 roku.

 • Relacja z koncertu LIPCOWE

  Aktualności

  Relacja z koncertu LIPCOWE

  Piękna i wzruszająca lipcowa noc za nami! W sobotę na błoniach rzeki Netty odbył się koncert LIPCOWE poświęcony rodzinom Ofiar Obławy Augustowskiej.