Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet - Instytut Pileckiego
Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Już wkrótce dostępna będzie płyta "Portrety" stworzona przez Adam Bałdych Quintet we współpracy z Instytutem Pileckiego. Chwilę przed tym wydarzeniem prezentujemy trzeci singiel albumu pt. „Canon”.
W języku muzyki „kanon” to utwór, w którym powiela się pewien element – słowa lub sekwencja dźwięków. Powtórzenia są zamierzone: pierwszy instrument (lub głos) intonuje melodię, a kolejne ponawiają ją w określonych odstępach czasu. Choć każdy motyw jest odrębny, paradoksalnie tworzy nierozerwalną część z poprzednią i kolejną frazą. Podobne echa odnajdujemy w przeszłości: wydarzenia nakładają się na siebie, a skutki jednych procesów są jednocześnie przyczynami innych. „Historia lubi się powtarzać”, jak odnaleźć wolność w ramach konieczności? Adam Bałdych tytułem swojego nowego utworu stawia pytania filozoficzne i akcentuje je muzyką, w której zapętlone ostinatowe motywy przechwytywane przez kolejne instrumenty jego kwintetu ostatecznie dają się porwać pełnej wolności improwizacji, aby na końcu powrócić do swojego porządku, pozostawiając wrażenie spokoju i harmonii.
To wszystko i wiele więcej znajdziemy na albumie „Portrety”, który Adam Bałdych Quintet stworzył we współpracy z Instytutem Pileckiego.
Klip „Canon” nawiązuje również do innego znaczenia słowa zawartego w tytule. Chodzi o estetyczny wzorzec, który uchodzi za klasyczny – taki jest też obraz, na którym widać muzyków grających w sali koncertowej. Atmosferę tej sceny buduje specyficzne światło charakterystyczne dla powtarzającej się dwukrotnie w ciągu doby „złotej godziny”: ostatniej przed zachodem i pierwszej po wschodzie słońca.
Adam Bałdych – muzyka, skrzypce renesansowe
Sebastian Zawadzki – fortepian
Marek Konarski – saksofon tenorowy
Andrzej Święs – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja
Reżyseria: Mateusz Miszczyński
Produkcja: Instytut Pileckiego i Imaginary Music
Materiał powstał na zlecenie Instytutu Pileckiego.
Zobacz także
- 80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz | Spotkanie z Mirosławą Kamińską i pokaz filmów | 24 stycznia
Aktualności
80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz | Spotkanie z Mirosławą Kamińską i pokaz filmów | 24 stycznia
27 stycznia przypada 80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz, największego obozu koncentracyjnego w Polsce, w którym od czerwca 1940 do stycznia 1945 zginęło około 1,1 miliona ludzi, z czego około 1 milion stanowili europejscy Żydzi.
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Aktualności
Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej
- Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Aktualności
Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.
- Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie
Aktualności
Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie
Działalność prowadzona przez augustowski dział Instytutu Pileckiego jest wyjątkowo szeroka. Sam wrzesień obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, spotkań, konferencji, których motywem przewodnim była Obława Augustowska.
- Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"
Aktualności
Podsumowanie II edycji słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej"
W miniony piątek odbyła się długo wyczekiwana II edycja słuchowiska "Obława Augustowska słowami Alicji Maciejowskiej".
- II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej
Aktualności
II Edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej
Już 6 września 2024 roku, przy Kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Mikaszówce, odbędzie się II edycja słuchowiska leśnego, poświęconego Obławie Augustowskiej.
- Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!
Aktualności
Za nami 3. edycja festiwalu LIPCOWI '45!
Za nami 6-dniowy festiwal LIPCOWI '45, organizowany z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej! Zapraszamy do obejrzenia relacji z przebiegu wydarzeń przygotowanych przez Instytut Pileckiego, które odbyły się w dniach 6-12 lipca.
- Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Aktualności
Uroczyste obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | 12 lipca - Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
12 lipca w Augustowie odbyły się organizowane przez dział Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej uroczystości, mające na celu upamiętnienie Ofiar największej zbrodni dokonanej przez Sowietów na Polakach po II wojnie światowej.
- Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45
Aktualności
Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | Fotorelacja z koncertu LIPCOWI'45
W sobotę 6 lipca, już po raz trzeci na błoniach rzeki Netty w Augustowie, odbył się wyjątkowy koncert LIPCOWI '45, inaugurujący obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.
- "Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja
Aktualności
"Cukiernia u Turka" powróciła do Augustowa! | fotorelacja
31 maja Rynek Zygmunta Augusta po raz kolejny przeniósł mieszkańców Augustowa i odwiedzających go turystów w okres XX-lecia międzywojennego, kiedy to w "Domu Turka" mieściła się cukiernia ANGORA!
- Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja
Aktualności
Piknik ułański "Ułańskie Serca" | fotorelacja
1 czerwca 2024 roku odbyła się pierwsza edycja pikniku ułańskiego „Ułańskie Serca”. Stoiska edukacyjne i pokazy kawaleryjskie to tylko część atrakcji, które odbyły się nad jeziorem Studzieniczna!