80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau | Spotkanie ze świadkiem i pokaz filmów | 24 stycznia - Instytut Pileckiego
80. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau | Spotkanie ze świadkiem i pokaz filmów | 24 stycznia
27 stycznia w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zapraszamy na projekcję dwóch filmów oraz spotkanie z Mirosławą Kamińską, mieszkanką Augustowa, która pamięta miasto z czasów wojny.
24. stycznia (piątek) zapraszamy do kina Iskra na pokaz dwóch filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez Instytut Pileckiego oraz spotkanie z mieszkanką Augustowa, która pamięta trudny czas wojny.
Goście specjalni:
Małgorzata Grygiel - współtwórca obu produkcji filmowych
Mirosława Kamińska (95 l.) - mieszkanka Augustowa, córka nauczyciela - Huberta Kamińskiego, w 20-leciu międzywojennym jej rodzina przyjaźniła się z lokalnym środowiskiem żydowskim, była świadkiem zniszczenia synagogi w Augustowie. Pamięta augustowskie getto i osoby w nim przetrzymywane.
24 stycznia, godz. 11:00, kino ISKRA, ul. 3 Maja 38, 16-300 Augustów, WSTĘP WOLNY.
„Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie”
„Pamiętam rozmowę mojej mamy – to mógł być 38 rok. Niemcy? Taki kulturalny naród? To było niewyobrażalne…” – mówi Krystyna Budnicka, która w Zagładzie straciła rodziców i siedmioro rodzeństwa. ….i wielu bardzo długo nie mogło uwierzyć – bo Holokaust był zbrodnią zaplanowaną i systematyczną, a jego skala przechodziła ludzkie wyobrażenie. Tych, którzy przeżyli zostawiła ze wspomnieniami ciążącymi sercu i duszy przez całe życie. To właśnie tymi historiami ocaleni z Zagłady i jej świadkowie podzielili się z twórcami filmu „Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie”. Z ich opowieści wyłania się obraz okupacji niemieckiej: narastających prześladowań wobec Żydów oraz kolejnych etapów Holokaustu – aż do obozów zagłady. W filmie, w którym nie znajdziecie zbędnego komentarza, jedynie relacje ocalonych i świadków, zawiera się okrutna prawda o tej zbrodni – jej rozmiar. Co się działo na terenach okupowanych przez Niemców - ale nie tylko w tych największych miastach? Jak wyglądała Zagłada w małych miasteczkach i wsiach? Ilu Żydów nigdy nie dotarło do obozów? O ilu zbrodniach wie tylko lokalna społeczność? Film „Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie” oddaje głos tym ofiarom, o których cierpieniu wielu z nas nigdy nie miało okazji usłyszeć.
Czas trwania: 40 min
Reżyseria i scenariusz: Małgorzata Grygiel i Michał Miziołek z Instytutu Pileckiego
Film powstał w koprodukcji z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.
„Nie wolno było płakać”
Film dokumentalny "Nie wolno było płakać" to historia byłych więźniarek niemieckich obozów koncentracyjnych. Aresztowane za działalność konspiracyjną, wysiedlone z dnia na dzień z własnych domów, wypędzane z powstańczej Warszawy.
Były kobietami, którym zabrano młodość, były dziewczynkami, którym skradziono dzieciństwo. Bohaterki filmu trafiły do KL Auschwitz-Birkenau, KL Bergen-Belsen, KL Ravensbrück. Patrzyły na egzekucje swoich koleżanek, o ich być albo nie być decydował przypadek. Niektórych wypadków nie przewidziałby najlepszy scenarzysta.
"W obozie nie wolno było płakać, jeśli płaczesz to już po tobie" – mówi w filmie Alicja Kubecka, była więźniarka Ravensbrück. Na łzy mogły sobie pozwolić dopiero, gdy zostały wyzwolone przez aliantów. Zanim to nastąpiło, przeżyły jednak kolejny dramat: marsze śmierci.
Koniec wojny nie oznaczał końca cierpienia. Powrót do domu, zagubione rodziny, traumy byłych więźniów i nieuchwytny ból przekazywany z pokolenia na pokolenie niczym rodzinne dziedzictwo. Jedna z bohaterek filmu mówi „zaczęło się prawie normalne życie”.
Film powstał w koprodukcji z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
reż. Michał Miziołek, Małgorzata Grygiel, Wojciech Saramonowicz
scen. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek
Zobacz także
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Aktualności
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.
- Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Aktualności
Zagłosuj na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Aktualności
Jak Sowieci wchłonęli wschodnią Polskę? Kulisy sowietyzacji Kresów. Giełda Historii odc. 31
Sowieci wkroczyli na Kresy 17 września 1939 roku – to fakt, który zna (prawie) każdy. Ale czy wiesz, że przejęcie tych ziem było dokładnie zaplanowane na długo przed tą datą?
- „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" odc. 2
Aktualności
„W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" odc. 2
Zapraszamy do wysłuchania audioserialu „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua".
- Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Aktualności
Ostatnia sobota w ojczyźnie - debata o deportacjach Polaków do ZSRS
Zapraszamy do obejrzenia debaty pt. „Ostatnia sobota w ojczyźnie”, którą Instytut Pileckiego zorganizował z okazji 85. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z okupowanych Kresów Wschodnich II RP do ZSRS.
- PREMIERA utworu "Protest song"
Aktualności
PREMIERA utworu "Protest song"
Zapraszamy do obejrzenia teledysku do utworu „Protest song” pochodzącego z albumu „Portrety” Adama Bałdycha.
- PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Aktualności
PREMIERA utworu „Niebo złote ci otworzę” | Album "Portrety" Adam Bałdych Quintet
„Niebo złote ci otworzę” to utwór z albumu „Portrety”, który Adam Bałdych Quintet stworzył we współpracy z Instytutem Pileckiego – odliczamy dni do jego premiery!
- Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Aktualności
Canon | Premiera utworu z płyty "Portrety" Adam Bałdych Quintet
Już wkrótce dostępna będzie płyta "Portrety" stworzona przez Adam Bałdych Quintet we współpracy z Instytutem Pileckiego. Chwilę przed tym wydarzeniem prezentujemy trzeci singiel albumu pt. „Canon”.
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Aktualności
Program konferencji | W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej
- Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Aktualności
Obchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
25 i 26 października zorganizowaliśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, w ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.
- Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie
Aktualności
Wrzesień w Instytucie Pileckiego w Augustowie
Działalność prowadzona przez augustowski dział Instytutu Pileckiego jest wyjątkowo szeroka. Sam wrzesień obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, spotkań, konferencji, których motywem przewodnim była Obława Augustowska.